Havlíček se pustil v obstrukčním projevu ve Sněmovně do Pavla Novotného. Označil ho za nebezpečného. Reakce od starosty přišla záhy

Karel Havlíček
Karel Havlíček
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 9. 5. 2024

Epická válka slov a výzva směřovaná premiéru Petru Fialovi. Tak se dá charakterizovat skutečnost, kterou zažila Poslanecká sněmovna na čtvrteční mimořádné schůzi konané v rámci druhého čtení návrhu na zavedení korespondenční volby pro občany žijící v zahraničí. Proti vládní novele se staví dlouhodobě opoziční hnutí ANO a SPD. Jednání, které začalo v 11 hodin, přineslo několik diskutabilních momentů. Asi nejsilnější z nich zazněl od lídra stínové vlády ANO Karla Havlíčka, který požadoval tvrdší postup proti řeporyjskému starostovi Pavlu Novotnému (ODS) za jeho provokativní a vulgární výroky, označil ho za nebezpečného psychopata. Komunální politik na slova Havlíčka následně zareagoval na platformě X.

Havlíček vyzval v sále nepřítomného premiéra a předsedu ODS Petra Fialu, aby se jasně ohradil proti starostovi pražských Řeporyjí Pavlu Novotnému. Ten se nedávno ostře vyjádřil o hudebníkovi Felixi Slováčkovi, když ho označil vulgárně »de*ilem«.

Do přesného sletu událostí, které vyvrcholily Havlíčkovým »protestem proti Novotnému« u řečnického pultíku ve Sněmovně, je potřeba zakomponovat celý kontext.

Výše popsané se stalo kvůli fotografii, na které hudebník s blaženým výrazem pózuje mimo jiné s lídryní komunistů Kateřinou Konečnou. Novotný ho vulgárně označil a dále se nevhodně vyjádřil i směrem k jeho dceři Anně, kdy »ve svých věštbách koketoval s možnými důsledky nemoci«, se kterou se dlouhodobě léčí.

Na to zareagoval Karel Havlíček na platformě Instagram, kde mimo jiné vyzýval premiéra Fialu, aby zvážil setrvání řeporyjského starosty v řadách ODS, následně sdílel snímek, na němž je lídr ODS se svým stranickým podřízeným Novotným. K tomu jako dobrovolný zastánce hudebníka a jeho dcery - tedy z vlastní iniciativy - uvedl: "Dutá hlava, malý pin*our. Hádejte, kdo to je? Nápověda: hraje si na politika a kamarádí se s ním například premiér Fiala nebo Danuše Nerudová," napsal a dále Novotného označil za zvířátko.

Reakce Novotného se dala očekávat. Havlíčka následně »seznámil« se svým reprodukčním »nástrojem« na platformě X. Redakce ŽivotvČesku.cz o tom psala v předchozím článku. "Při erekci 14 cm, to jest 2 POD EU průměrem. Mám ho tlustého, prý super na poševní stěny. To cituji jednu z žen svého života. Havlíček mé pé*o neviděl. Nejsem gay, možná si mě spletl s jiným partnerem, nevím. Na jeho úroveň neklesnu, byť vím, že ve sprše je vedle mě mrzák," napsal.

Redakce ŽivotvČesku.cz oslovila následně Havlíčka, co říká na nikoliv velikost, ale slova Novotného. Jako vtip to už nebral a dal najevo, že v epickém boji »Havlíček versus Novotný« bude pokračovat.

"Pohár už přetekl. Nehodlám už ani minutu dělat korektní politiku proti takové rétorice. Tady nestačí jen říct, že to odsuzuji, a zbaběle utéct. Tady se z toho jednoznačně musí vyvodit důsledky. A tímto žádám šéfa ODS a premiéra Petra Fialu, aby se od takového člověka kategoricky distancoval a zajistil to, že už nebude v žádných funkcích pod značkou ODS," řekl lídr stínové vlády, který se k osobě Novotného vrátil ve čtvrtek, kde mimo jiné citoval řadu jeho kontroverzních výroků. Následně video se svým vyjádřením sdílel na sociální platformě.

Redakce upozorňuje, že níže video, v němž Havlíček cituje výroky Novotného ve Sněmovně, obsahuje explicitní a vulgární výrazy.

"Jde o nebezpečné individuum s psychopatickými sklony, které, pokud se zavčasu nezakročí, může ohrozit své bezprostřední okolí," uvedl příkladem Havlíček ve Sněmovně na adresu Novotného během opozičních obstrukčních projevů.

"Vše nasvědčuje tomu, že jedná pod návykovými látkami, které jej zbavují schopnosti rozeznávat realitu od fikce. Nejedná se o žádného gaučového kritika na sítích, jde o veřejnou osobu s nemalými pravomocemi a může to vykonávat jen pod krytím své mateřské strany ODS," pokračoval. Dále pak opětovně vyzval premiéra Fialu, aby se od Novotného »kategoricky« distancoval.

Starosta Novotný se na sociální platformě X ke slovům Havlíčka vyjádřil. "Ten @KarelHavlicek_ potřebuje v první řadě obejmout, slyšet od přátel (když už nechal doma opatrovníka), že má 2x takového pin*oura jako starosta Řeporyjí a opatrně odvést k sanitce. Bude-li se cukat: hladit, chlácholit, povzbudit! To nikdo z poslanců-lékařů nevidí, že mu jeblo?" uvedl, čímž se pod jeho slovy v komentářích »rozjela« velmi vášnivá diskuze.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.