Hawkeye z Mashe trpí Parkinsonovou chorobou. Alan Alda popsal, jak s ní bojuje

Herec Alan Alda
Herec Alan Alda
Foto: Showpix.cz
Alena Šindelářová | redaktorka
[email protected]
Publikováno: 24. 2. 2021

Celých 11 let hrál Alan Alda (85) hlavní roli v oblíbeném seriálu Mash, který se s publikem rozloučil roku 1983. Řada jeho seriálových kolegů je dnes už bohužel po smrti, Alda ale ani ve svém věku a dokonce ani kvůli Parkinsonově chorobě neztrácí optimismus. Popsal, jak s ošklivou nemocí, na kterou není lék, bojuje.

Seriál Mash se setkal s takovým úspěchem, jaký v letech jeho vysílání moc jiných seriálů nemělo. Postavy jako Hawkeye Pierce, Radar, Frank Burns, Šťabajzna a další neměly ve své době téměř konkurenci. Představitelé některých hrdinů už bohužel odešli na věčnost, Alan Alda jedním z nich naštěstí není.

Alda ztvárnil v Mashi hlavní roli a hrál také v řadě dalších filmů a seriálů. Herectví se nevzdal dokonce ani poté, co u něj lékaři diagnostikovali Parkinsonovu chorobu. Vyšetření, které ji odhalilo, si vyžádal sám.

V rozhovoru pro organizaci AARP prozradil, že na prvotní příznak přišel sám. "Četl jsem na internetu článek, kde se psalo, že jedním z prvních příznaků choroby je přenášení snů do reality. A tím jsem trpěl. Například se mi zdálo, že jsem se bránil útočníkovi tím, že jsem po něm hodil pytel brambor. Ve skutečnosti jsem ve spánku hodil polštář po manželce,“ zavzpomínal oblíbený herec.

Neurolog původně Alana vyšetřit nechtěl. "Doktor mi říkal, že nemám příznaky, které by napovídaly tomu, že bych trpěl Parkinsonem. Já jsem si ale na vyšetření trval a když se doktor vrátil s výsledky, byl udiven, že tu chorobu skutečně mám,“ řekl seriálový Hawkeye, kterému se neústupnost vyplatila.

Nemoc byla Aldovi diagnostikována v roce 2015 a jeho stav se od té doby výrazně nezhoršuje. "Hodně pacientů s touto chorobou propadne panice, nic nedělají a doufají, že to prostě odejde. Ale ono to neodejde, já jsem začal cvičit a díky tomu se mě ty nejhorší symptomy netýkají,“ vysvětlil pětaosmdesátiletý herec, jak bojuje.

Podle Alana Aldy je pohyb tou nejlepší terapií pro osoby s takovou diagnózou. "Parkinson neznamená konec světa. Jezdím na kole, chodím na procházky, tančím a cvičím podle programu sestaveného přesně pro pacienty s touto nemocí,“ doplnil usměvavý umělec, který je i dnes plný sil.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.