Helena Růžičková by oslavila nedožité narozeniny. Paní doktorka říkala, že zemřela včas, svěřil Zdeněk Troška

Herečka Helena Růžičková a režisér Zdeněk Troška
Herečka Helena Růžičková a režisér Zdeněk Troška
Foto: Profimedia
Eliška Reiglová | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 13. 6. 2021

Legendární herečka Helena Růžičková by dnes oslavila 85. narozeniny. Tento svět opustila už před 17 lety ve věku 67 let, fanoušci a kolegové na ni ale dodnes vzpomínají s neutuchající láskou. Výjimkou není ani režisér Zdeněk Troška (68), který s oblíbenou umělkyní spolupracoval a byl jí dobrým přítelem. "Helena byla úžasná v tom, že byla taková, jaká byla - rázná, energická, žena uragán. Kam vešla, tam jí bylo plno," řekl Zdeněk Troška pro ŽivotvČesku.cz a vysvětlil, proč Helena Růžičková podle doktorky zemřela včas.

Helena Růžičková byla herečkou, kterou si lidé pamatují z celé řady výborných filmů. Jako Škopková z trilogie Slunce, seno,... zůstává dodnes legendou. Především v komediálních rolích se ukázala jako opravdová umělkyně. Kdo ji znal osobně, ten více než na její neobyčejný talent vzpomíná na její neobyčejnou povahu a neskonalou touhu po společnosti. Režisér Zdeněk Troška byl pro herečku dlouholetým přítelem a má s ní řadu nezapomenutelných zážitků.

"Helena byla úžasná v tom, že byla taková, jaká byla - rázná, energická, žena uragán. Kam vešla, tam jí bylo plno. Měla strašně ráda lidi, ale byla k nim upřímná, nikomu nemazala med kolem pusy. Byla samorost, ale byla úžasná, protože co řekla, to byla pravda. Říkal jsem jí vědma, byla numeroložka a všechno co vypočítala, to se stalo. Byla velkou kamarádkou s hlasatelkou Elenou Galanovou, což byla noblesní dáma a ještě větší bílá čarodějnice, než Helena Růžičková," řekl pro ŽivotvČesku.cz Zdeněk Troška.

Jedna z nejobdivovanějších a nejznámějších českých hereček zemřela v lednu roku 2004 v nemocnici v Plzni na selhání ledvin. Několik let ale dokázala statečně bojovat s rakovinou, ze které ji lékaři téměř vyléčili. Trápily ji bohužel i problémy s dolními končetinami, jejichž řešení by muselo být drastické.

"Ona věděla, co s ní je. Bojovala do poslední chvíle, ale věděla, že končí. Měla v sobě nádory, které se nějakým způsobem ztratily, opravdu ji vyléčili tak, že zůstal jediný a ten byl zapouzdřený. Paní doktorka ale pak říkala, že Helena zemřela včas, protože ji čekala amputace obou nohou. Říkala, že se cítí skvěle, zdravě, ale nohy ji neposlouchají, já jsem ji přesvědčoval, že musí být trpělivá, ale nakonec se stalo to, co se stalo. Měla zřejmě něco podobného, jako náš pan prezident, ale v daleko horším stavu," vysvětlil oblíbený režisér pro ŽivotvČesku.cz.

"Helenka měla ráda lidi, říkala, že by nemohla být Robinson, protože by se na pustém ostrově sama se sebou zbláznila. Její dům a chalupa tak vypadaly, to byly průchoďáky. Chodily tam davy lidí, všechny vítala, potřebovala společnost. Pořád měla někoho v domě a já jsem jí říkal, že za ní jezdit nebudu, protože si s ní nemůžu v klidu popovídat a pořád tam někdo leze. Ona je ale k životu potřebovala, byla velice společenská," zavzpomínal pro ŽivotvČesku.cz Zdeněk Troška.

Filmoví fanoušci si Helenu Růžičkovou oblíbili pro její talent, ve svých rolích je dokázala rozplakat i rozesmát. Kdo znal herečku osobně, cenil si hlavně její ostré upřímnosti. "Lidé za Helenkou chodili pro rady do života a ona jim vše řekla narovinu. Nebála se říct, že je někdo hloupý jako pučtok, byla přímá, servítky si nebrala. Ti lidé se zarazili, ale nakonec uznali, že měla pravdu, dala jim sprchu, díky které se nad sebou zamysleli. Lidi ji měli moc rádi, protože jim hodně pomáhala," dodal režisér Zdeněk Troška pro ŽivotvČesku.cz o své kamarádce a kolegyni.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.