Herečka Selma Blair bojuje s roztroušenou sklerózou. Z hole, bez které neujde krok, udělala přednost

Selma Blair bojuje statečně s roztroušenou sklerózou
Selma Blair bojuje statečně s roztroušenou sklerózou
Foto: Showpix
Klára Zaňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 16. 12. 2020

Film Velmi nebezpečné známosti z ní na přelomu tisíciletí udělal hvězdu a její lesbický polibek s hereckou kolegyní Sarah Michelle Gellar (43) vešel do historie. Selma Blair (48) se proslavila řadou rolí v dramatech i komediích, ale její osobní život připomíná spíše drama. Před dvěma lety přiznala, že má roztroušenou sklerózu a z nemoci byla zdrcená. Je ale bojovnice, která neztrácí ženskost a i z hole, kterou potřebuje k chůzi, si umí udělat módní doplněk.

Selma Blair měla štěstí, když se jako neznámá studentka poměrně rychle vypracovala na modelku a netrvalo dlouho a začala pracovat i na herecké kariéře. V New Yorku chtěla studovat tvorbu fotografie, nakonec však sama skončila před objektivem. Jako něžnou brunetku v záplavě blondýn s bujným dekoltem ji kupodivu nečekala dlouhá léta snahy o úspěch. Stačily pouhé dva roky v několika vedlejších rolích, aby se v roce 1999 proslavila coby nevinná Cecile ve Velmi nebezpečných známostech.

Americké herečce se podařilo si v Hollywoodu vytvořit zvučné jméno. Dokázala zahrát vše, co po ní bylo požadováno. Herectví považovala mnohem víc za koníček, proto neměla nejmenší problém se starat o syna a přitom se věnovat pracovním povinnostem.

Zdraví

Selma Blair měla už od svých 30 let zdravotní problémy, ale nevěnovala jim přílišnou pozornost. Myslela si, že jde jen o běžné projevy související s únavou. Řešit je začala až v roce 2018, kdy podstoupila několik lékařských vyšetření. Dozvěděla se děsivou diagnózu – roztroušenou sklerózu.

Podle lékařů jí mohla trpět nevědomky až 15 let, což byla rána, se kterou se jen těžko vyrovnávala. O nemoci se dozvěděla v srpnu a fanouškům se svěřila o dva měsíce později. Kvůli nemoci přišla o vlasy, zhoršil se jí zrak a k chůzi začala potřebovat hůl.

Bojovnice

Selma Blair si uvědomila, že jako veřejně známá osobnost a především matka musí být silná pro sebe, svého syna a ukázat vůli bojovat také fanouškům. O vnitřní síle a boji s nemocí často píše na svém instagramovém profilu.

Potíže s chůzí, ztráta vlasů ani další dopady roztroušené sklerózy nemohou herečku zastavit před tím, aby posílala do světa pozitivní energii a snažila se nepropadat tíživým stavům, které by se mohly negativně podepsat na její psychice.

Všem ostatním pacientům se stejnou diagnózou ukazuje, že život si člověk musí a dokáže užívat i s nemocí. Ba co víc, je důkazem, že půvab a ženskost s nemocí nezmizí. I z hole, kterou potřebuje k chůzi, si dokázala vytvořit atraktivní doplněk a doufá, že jiným dodává sílu bojovat tak, jako se snaží každý den ona sama.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.