Hladina protilátek nemusí ukazovat, jak je člověk chráněný, říká imunolog Hořejší. Popsal, co v těle zůstává trvale

Ilustrační snímek
Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Eliška Reiglová | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 9. 8. 2021

Společnost Podané ruce na více než 620 seniorech provedla analýzu, která prokázala, že po půl roce od očkování proti koronaviru má podle předběžných výsledků až 60 procent z nich výrazně nižší nebo žádné protilátky. Informací o rychlém poklesu protilátek ze světa přichází víc, ovšem podle profesora imunologie to není nutně důvodem k panice. "Samotná hladina protilátek ještě nemusí moc znamenat pro to, jak je člověk chráněný," řekl Václav Hořejší (71) pro ŽivotvČesku.cz a vysvětlil, co i přes pokles protilátek v těle zůstává.

Podle premiéra Andreje Babiše se do konce srpna rozhodne o případném podávání třetí dávky očkování. Pokud by k němu došlo, podle odborníků by první na řadu znovu přišli senioři. Těm podle společnosti Podané ruce výrazně klesají protilátky. Podle uznávaného imunologa ovšem pokles protilátek rovnou neznačí, že lidé nebudou dále chráněni.

Protilátky v krvi sice mohou klesat, ale ty nejsou jediným důležitým faktorem. "Samotná hladina protilátek ještě nemusí ukazovat, jak je člověk chráněný. Sice se teď objevilo, že u očkovaných klesají protilátky, u starších lidí to klesá až na nedetekovatelné hodnoty, ale není pravda, že by to bylo něco hrozného," řekl pro ŽivotvČesku.cz profesor imunologie Václav Hořejší.

"Když imunitní systém zareaguje formou protilátek, tak jejich hladina vyletí nahoru, problém se s jejich pomocí vyřeší a protilátky pak klesají. Kdyby pořád zůstávaly na vysoké úrovni, tak by se do krve vůbec nevešly, protože máme tisíce různých protilátek. Co v těle ale trvale zůstává jsou takzvané paměťové B-lymfocyty, které se většinou schovají v kostní dřeni nebo v tkáních, kde čekají na případné nové setkání se stejným mikroorganismem. Když k němu dojde, jsou rychle stimulovány k tomu, že během několika hodin, nebo maximálně jednoho či dvou dní, začnou produkovat velké množství protilátek znovu," vysvětlil respektovaný imunolog pro ŽivotvČesku.cz, proč pokles protilátek není nutně důvodem k panice.

U nemoci covid-19 ještě není jasné, nakolik jsou chráněni lidé, kterým protilátky po očkování klesly. Od očkování první dávkou zatím neuběhl dostatek času. "Zatím u covidu nevíme, jak dobře jsou chránění lidé, kteří měli velké množství protilátek a pak jim silně klesly. Zatím to vypadá, že jsou dobře chránění, protože u takových lidí nevidíme, že by měli nějaké problémy a onemocnění se u nich znovu objevovalo. Je ale zatím brzy to vyhodnocovat," dodal Václav Hořejší pro ŽivotvČesku.cz.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.