Hlavní hygienička promluvila o očkování a prodělaném covidu. Stále pociťuji únavu, říká

Hlavní hygienička Jarmila Rážová
Hlavní hygienička Jarmila Rážová
Foto: Profimedia.cz
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 29. 11. 2020

Očkování novou vakcínou, která bude v nadcházejícím čase zaregistrovaná a potlačí epidemii, bude dobrovolné. Hlavní hygienička Jarmila Rážová (59) uvedla, že očkování je nejspolehlivější ochranou. "Opakovaně se to ukázalo v historii například u spalniček nebo pravých neštovic, které díky plošnému očkování v podstatě úplně zmizely," prozradila v rozhovoru pro portál iDnes.cz.

Rážová v rozhovoru zdůrazňuje důležitost očkování. Navíc v České republice bude očkování dobrovolné a resort zdravotnictví k němu připravuje strategii. Neuvažuje se o restrikcích typu, že kdo není očkovaný, nemůže chodit do bazénu, posilovny a dále.

"Cílem je opačný model. Kdo bude očkovaný, bude moci bez absolvování testů využívat služeb, které by jinak mohl využít pouze při pravidelném opakovaném testování," upřesnila hlavní hygienička pro portál s tím, že už existují přibližná data, kdy by vakcína měla být dostupná pro Česko a v současnosti se chystá kampaň na očkování.

"Kampaň se rozbíhá a rozběhne. O potřebě a vhodnosti očkování mluvíme od začátku, poslední týdny to ještě častěji opakuji nejen já, ale i pan ministr zdravotnictví a další odborníci. Nyní máme jasnější obrysy toho, kdy by mohla vakcína skutečně být na trhu, a proto v nejbližší době začneme informovat ještě intenzivněji a plošně," upřesnila Jarmila Rážová pro iDnes.cz.

Sama si onemocněním covid-19 prošla a doposud se necítí v nejlepší formě. "Covid jsem prodělala v září a i když je konec listopadu, tak stále pociťuji zvýšenou únavu a rozhodně nejsem v tak dobré kondici, jako jsem byla před nákazou," dodala hlavní hygienička.

V současnosti je stav takový, že senioři patřící do rizikové skupiny a lidé s vážnými chorobami jako je chronická obstrukční plicní nemoc, silně zvýšený krevní tlak, závažná onemocnění ledvin a jater, těžká cukrovka či výrazná nadváha by měli v rámci očkování proti koronaviru přijít první na řadu. Následně by vakcínu mělo dostat zdravotníci bojující v první linii - takový je plán ministerstva zdravotnictví.

Právě proočkovanost populace je tím, co by mělo zastavit epidemii. V současnosti se nejvíce diskutuje o tom, kdy proběhne zaregistrování vakcíny na onemocnění covid-19 a její distribuce. V poslední, třetí fázi klinických studií, WHO uvádí deset vakcín. 

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.