Hlavní vlna chřipky teprve Česko čeká. Epidemiolog Roman Prymula její vrchol odhaduje na přelom ledna a února

Bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula
Bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula
Foto: ŽivotvČesku
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 28. 12. 2022

Nemocných s akutními infekcemi dýchacích cest je zhruba stejně jako minulý týden, a to přibližně 2500 na 100.000 obyvatel. "Nemocnost u chřipkových onemocnění se zvýšila o 58,6 procenta u všech věkových skupin. Situaci téměř v celé ČR lze hodnotit jako probíhající epidemii akutních respiračních infekcí včetně chřipky," uvedli hygienici na svém Twitteru. Pro ŽivotvČesku.cz řekl epidemiolog a bývalý šéf zdravotnictví Roman Prymula (58), že hlavní vlna chřipky teprve Českou republiku čeká.

Každý rok onemocní chřipkou asi čtvrtina dětí a podle síly epidemie pět až deset procent dospělých. Nejvíce nemocných je v Jihomoravském, Pardubickém a Moravskoslezském kraji, uvedli hygienici na Twitteru. Naopak nejméně případů hlásí podle údajů tamní hygienické stanice Praha.

"Počasí, které v současnosti panuje, je trochu nešťastné v tom, že jsme více v uzavřených prostorech než standardně, a to vede k tomu, že se řada respiračních chorob lépe šíří. RS viry půjdou postupně dolů a domnívám se, že jsme v tuto chvíli v nějakém kulminačním období. V současné době vidíme stabilní situaci u covidu, nebo pokles. Dá se očekávat, že chřipková onemocnění budou stoupat a měli bychom tu mít do přelomu ledna a února hlavní vlnu »B« chřipek H3N2," uvedl pro ŽivotvČesku.cz na dotaz mezinárodně uznávaný epidemiolog Roman Prymula.

Příznaky typicky přicházejí velmi rychle, nemocní mají horečku, zimnici, bolesti kloubů, svalů a výraznou únavu. Jinak zdraví jedinci se obvykle uzdraví do sedmi dní, více unavení mohou být i další dva nebo tři týdny. U rizikových může chřipka vést k hospitalizaci či dokonce k úmrtí, ročně jich podle odhadů může být 1500 až 5000 podle síly epidemie.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.