Hledá se náhrada pro prezidenta za Řehákovou: Bývalý mluvčí Hradu a komentátor Jiří Ovčáček popsal, kdo má šanci

Jiří Ovčáček
Jiří Ovčáček
Foto: Se svolením Jiřího Ovčáčka
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 3. 10. 2023

Už to není žádné veřejné tajemství. Markéta Řeháková ke konci října skončí ve funkci mluvčí prezidenta Petra Pavla, potvrdil to tiskový odbor Hradu na svém oficiálním webu. V průběhu října už Řeháková v kanceláři prezidenta republiky nebude působit, poměr ukončí dohodou, uvedl Hrad. Redaktor a komentátor portálu ŽivotvČesku.cz Jiří Ovčáček, který byl dlouhých devět let mluvčím Hradu v době prezidentování Miloše Zemana, nastínil, kdo může na pozici mluvčí hlavy státu po Řehákové uspět.

"Od začátku spolupráce s prezidentem Pavlem bylo mým hlavním cílem přispívat k pozitivnímu veřejnému mínění o jeho rozhodování a prezentaci. Důvodem mého odchodu z pozice tiskové mluvčí je snaha předejít spekulacím o uspořádání vztahů uvnitř prezidentské kanceláře, které se v uplynulých týdnech objevovaly ve veřejném prostoru. Jejich šíření by mohlo narušovat fungování prezidentského týmu a oslabovat celkový pozitivní dojem na veřejnosti, což by bylo v rozporu s mou dlouhodobou misí," citoval portál Hradu Řehákovou.

Řeháková provázela Pavla celou předvolební kampaní, po zvolení si ji prezident vybral jako svou mluvčí a šéfku hradní komunikace. Na začátku září vedoucí prezidentovy kanceláře Jana Vohralíková oznámila, že Řeháková končí ve funkci ředitelky hradního tiskového odboru a zůstává pouze prezidentovou mluvčí.

Kdo Řehákovou v současnosti nahradí, je nejisté. Na to, kdo by to měl být, odpověděl Jiří Ovčáček v roli redaktora a komentátora portálu ŽivotvČesku.cz.

"Hlavním kritériem, ale nemůže být jediné, je bezpodmínečná loajalita k prezidentu republiky. Není možné, aby prezident a mluvčí neměli vybudován vztah důvěry od počátku. K tomu je nutná znalost mediálního prostředí, klidný projev, schopnost rychle rozhodovat v kritické chvíli, umění predikovat vývoj a dopad vyřčených slov. Nezapomeňme na odvahu nést odpovědnost za své konání. A schopnost nalézt své místo v týmu na Hradě, který je zároveň královským dvorem s tvrdými pravidly," uvedl brilantní rétor, komentátor portálu ŽivotvČesku.cz a v současnosti i mediální zástupce bývalé hlavy státu Miloše Zemana.

Pavel ve vyjádření pro tisk připomněl, že s ním Řeháková »úspěšně prošla celou předvolební kampaní i náročným obdobím po nástupu do prezidentského úřadu«. Ocenil její schopnost předjímat i pracovní nasazení. "V týmu ji budu postrádat, ale její rozhodnutí i důvody respektuji," dodal Pavel.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.