Hledíme směrem na Západ, ale pokračujeme směrem na Východ, říká Zdeněk Škromach o zvyšování doby odchodu do penze
Českou společností momentálně rezonuje projednávaný návrh vlády, aby se věk odchodu do důchodu zvýšil až na 68 let. Tato myšlenka pochopitelně vyvolává značné kontroverze. Pro ŽivotvČesku.cz se k tématu vyjádřil bývalý ministr práce a sociálních věcí Zdeněk Škromach (66). "Takové řešení situace vlastně nic neřeší. Lidé nad 55 již nyní mají často problém sehnat práci," uvedl.
Důchodový věk se nyní postupně zvyšuje, ve 30. letech tohoto století se má zastavit na 65 letech. Experti doporučují v pomalém posouvání dál pokračovat. V 66 či 67 letech by tak nastupovali v budoucnu do penze dnešní třicátníci a dvacátníci. Vláda počítá s dřívější penzí pro náročné profese. Naopak lidé, kteří nepracují ve fyzicky namáhavých oborech, by mohli pracovat déle.
Stále častěji se také mluví o nutnosti důchodové reformy už proto, že počet těch, kdo starobní důchod pobírají, stále narůstá. Už teď si přitom stát na penze musí půjčovat. Letošní schválený rozpočet počítá zatím se schodkem 62,5 miliardy korun. Tato suma nezahrnuje ale ještě výdaje na plánovanou letní mimořádnou valorizaci důchodů kvůli inflaci. Ekonomové i někteří politici zdůrazňují, že důchodový systém tak není v nynější podobě udržitelný.
"Když někdo mluví o reformě důchodového systému, tak se z toho stala taková mantra, ale každý mluví o něčem jiném. Všichni se shodnou, že je potřeba dělat nějaké změny a ty změny průběžně probíhají, jak parametrické, tak systémové, ale velké zásahy jsou nebezpečné," upozornil pro ŽivotvČesku.cz bývalý ministr práce a sociálních věcí Zdeněk Škromach.
"Pokud se bavíme o zvyšování věku odchodu do důchodu, tak je to zase jen zástupný problém, protože věk dožití v posledních letech začal stagnovat a neprodlužuje se. Odhady, tak jak byly dělány, počítaly s jinou dynamikou. Navíc zde zaúřadoval covid a těch lidí, kteří pobírají důchod, podstatně ubylo. Nechci říkat, že zemřeli, ale oni opravdu zemřeli," sdělil pro ŽivotvČesku.cz s tím, že je proto toho názoru, že by takový postup strany měly mít ve svém programu a občané by následně měli rozhodnout, zda to takto chtějí. V opačném případě se podle něj jedná v podstatě o podvod.
Velký problém představuje také to, že lidé nad 55 let mají mnohdy problém sehnat zaměstnání a často to řeší odchodem do invalidního nebo předčasného důchodu. To je důvod, proč takové řešení podle Zdeňka Škromacha není vůbec ideální.
"Lidé budou v takovém případě ještě více závislí na sociálním systému, budou čerpat ještě více příspěvků a bude to ještě více nedůstojné než teď. Hledíme sice směrem na Západ, ale pokračujeme směrem na Východ, což je pro tuto vládu typické, protože její postup nás skutečně posouvá na Východ až Dálný východ," řekl pro ŽivotvČesku.cz někdejší poslanec.
Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.