Hloučky v parku vnímám. Je asi opravdu lepší lidi pustit na chatu. Má to ale podmínku, říká Milan Kubek

Prezident ČLK Milan Kubek
Prezident ČLK Milan Kubek
Foto: Profimedia.cz

Není problémem, že lidé jdou ven do parku. Problémem je to, že vytváří hloučky a pohybují se po městě bez ochrany dýchacích cest. Je o tom přesvědčen prezident České lékařské komory Milan Kubek (53). "Pokud by lidé jeli skutečně jen na chalupu a chatu, tak by asi bylo vhodnější je tam pustit, než je držet v Praze," připustil v rozhovoru pro ŽivotvČesku.cz. Podmínkou ale je, aby se nekonaly sousedské večírky a grilovačky.

Zákaz cestování přes hranice okresu se začíná ukazovat jako dvousečný meč. Na jedné straně lidé opravdu méně cestují a přes hranice okresu se pohybují, když k tomu mají pádný důvod. Nebo si alespoň takový důvod obhájí před případnou kontrolou. Bohužel plno lidí ale také nemůže odjet z velkých měst. Lidé zůstávají v Praze a parky se plní poměrně velkou masou lidí. V tu chvíli přichází logická otázka, zda by nebylo vhodnější lidi z Prahy (Brna, Plzně...) pustit na venkov.

"Pokud by lidé jeli skutečně jen na chalupu a chatu, tak by asi bylo vhodnější je tam pustit, než je držet v Praze. Ale nikde není záruka, že tak, jako se hromadí na náplavce v Praze, tak že se nebudou hromadit na turisticky atraktivních místech. Nikde není záruka, že na těch chalupách nebudou pořádat pikniky s přáteli. Kdyby se všichni lidé chovali zodpovědně, tak by těch nařízení mohlo být mnohem méně. Spousta nařízení by opravdu šla zrušit, kdyby lidé dodržovali čtyři R - tedy ruce, roušky, rozestupy a hlavně používali zdravý rozum," řekl pro ŽivotvČesku.cz prezident České lékařské komory Milan Kubek s tím, že problémem není pohyb na čerstvém vzduchu, ale nerespektování pravidel.

"Není problém v tom, že lidé jdou ven. Kam taky ti chudáci třeba v Praze mají jít? Problémem je to, že chodí bez roušek a vytváří hloučky. Když si člověk vezme roušku a půjde se projít do parku a lidi se nebudou hloučkovat, tak se nic nestane. Člověk nyní vidí plno otevřených okének i různé stánky... Problémy začínají hloučkováním," dodal Milan Kubek pro ŽivotvČesku.cz s tím, že z toho, jak se na vývoji epidemie projeví Velikonoce, má obavy.

Epidemie v posledních týdnech zpomaluje, laboratoře ve středu odhalily 7208 pozitivních na nákazu novým typem koronaviru. V mezitýdenním srovnání je denní počet nových případů asi o 1600 nižší, oproti úterý je nově nakažených méně zhruba o 1400. Nových případů covidu-19 ubývá z denního průměru asi o 2000 až 2500 týdně. K 1. dubnu bylo s onemocněním covid-19 v nemocnicích hospitalizováno 7298 pacientů. Od začátku epidemie s covidem zemřelo 26.586 lidí.

Na své první tiskové konferenci na pozici ministra zdravotnictví Petr Arenberger (62) ozná...

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.