Hniličkovo chování je absurdní. Vzpomínám na Stanislava Grosse a jeho byt, říká Matěj Ruppert

Bývalý premiér Stanislav Gross
Bývalý premiér Stanislav Gross
Foto: Profimedia
Josef Šťastna | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 27. 1. 2021

Zpěvák Matěj Ruppert (42) patří mezi hlasité kritiky premiéra Andreje Babiše (66). Předseda vlády by si podle Matěje Rupperta měl vyřešit vlastní kauzy a pak se třeba do politiky vrátit. Zpěvák kapely Monkey Business podrobně sleduje také »večírkovou« kauzu Milana Hniličky (47). "Je to absurdní. Ať se k tomu postaví jako chlap," řekl pro ŽivotvČesku.cz respektovaný umělec a vzpomněl si na zesnulého politika Stanislava Grosse (†45).

Předseda Národní sportovní agentury a oblíbenec premiéra Milan Hnilička se zúčastnil oslavy, kterou v Teplicích o víkendu uspořádal podnikatel Petr Benda (50). V hotelu Prince de Ligne se objevili také místopředseda rady ČT Jiří Šlégr (49), bývalý premiér Jiří Paroubek (68) či Vladislav Husák (55), který byl v úterý večer odvolán z postu libereckého krajského ředitele.

Nyní se hraje o hlavu Milana Hniličky, který chce Národní sportovní agenturu dál vést a premiér za ním stojí. Mnoho lidí si nedovede představit, že by zlatý olympionik z Nagana na takto exponovaném místě zůstal. Vyjádření poskytl také zpěvák Matěj Ruppert a zavzpomínal, jak se skandály řešily, když Českou republiku řídil Stanislav Gross.

"Podobné schůzky jako Hnilička dělá vícero lidí. My se každých 14 dnů potkáme s Monkey Business, snažíme se u toho být promořený či prověřený, ale děláme muziku. Nemůžeme sice hrát lidem, ale můžeme třeba zkoušet. Nevidím na tom nic špatného, když se potkáme jako kapela. Trénujeme písničky, děláme covery a je pravda, že si u toho také dáme pár piv. Vzhledem k tomu, že zaměstnanci v této době chodí do podniků, tak já na zkoušení s kapelou nevidím nic špatného," přiznal Matěj Ruppert pro ŽivotvČesku.cz a začal vysvětlovat, že kapela Monkey Business ale neřídí stát s nevydává represivní opatření.

"Takové chování je vždy mimořádně hloupý signál občanům, protože tyto tváře reprezentují represe. Ono to už začalo panem Prymulou, který byl ministrem zdravotnictví a vydával restrikce, ale sám šel s kamarády do hospody. To je ještě lidsky pochopitelné. Ale ten člověk z toho pak nevyvodí osobní odpovědnost. Nejhorší je, že pak říká, že neudělal nic špatného, protože roušku neměl jen pět minut," uvedl pro ŽivotvČesku.cz známý zpěvák s tím, že mu vadí, že takový člověk dál pracuje pro premiéra. Případ Milana Hniličky pak Matěj Ruppert vnímá jako analogický s případem Romana Prymuly. Hnilička by se měl omluvit a stáhnout se do ústraní.

"Hnilička tedy rezignoval na post poslance, ale v politice zůstává dál jako předseda Národní rady pro sport. To je prostě absurdní. Já souhlasím s jeho hokejovým kolegou Jiřím Hrdinou, který řekl, že chlap se musí k problému postavit čelem," vyzval Matěj Ruppert bývalého hokejového brankáře, ať prokáže zbytky cti a přidal vzpomínku, jak se politické skandály řešily v minulosti.

"Vzpomeňte si, jak Stanislav Gross opustil post premiéra, když nedokázal normálně vysvětlit půjčku na byt v hodnotě 2,5 milionu korun. Dovedete si představit, že by dnes premiér po takovéto věci skončil? Problémy našeho premiéra jsou tak kolosální, že ten člověk neměl být v politice už dva roky poté, co se v politice objevil. Jeho zastánci často říkají, že ho žádný soud neodsoudil. To nikdo netvrdí, že má jít hned do vězení, o tom skutečně rozhoduje až soud, ale politika by měla mít nějakou vnitřní kulturu. Každý člověk, než vstoupí do politiky, by si měl zhodnotit, zda nemá ve skříni nějakého kostlivce. Když pak kostlivec vyplave na povrch, měl by odstoupit. Klidně ať se pak do politiky vrátí, až se to vyřeší. Andrej Babiš ať si stoupne před soud a počká na verdikt. A když soud řekne, že je nevinen, tak to budou muset uznat i ti, kteří nepatří mezi jeho příznivce. To je právě ta politická kultura, ale není to jen politická kultura, je to i obyčejná slušnost a mravnost," dodal pro ŽivotvČesku.cz Matěj Ruppert s tím, že doufá, že do podzimních voleb voliči na skandály vládních stran nezapomenou.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.