Hnutí ANO předehnalo v průzkumech Piráty a STAN. Je to daň za lídrovství, říká politolog

Vláda - Ilustrační snímek
Vláda – Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Eliška Reiglová | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 6. 7. 2021

Hnutí ANO začíná podle předvolebních průzkumů znovu nabírat na síle, přitom ještě před několika týdny ho porážela koalice Pirátů a STAN. Prohození rolí není jen tak, na názory lidu má vliv řada faktorů a některé z voličů navíc přebírají i menší strany. "To pozitivní pro ANO spočívá v tom, že epidemie ustupuje, život se vrací do normálu a to znamená, že kritika vůči vládě odpadá," vysvětlil politolog Josef Mlejnek pro ŽivotvČesku.cz, co stojí za nárůstem preferencí strany Andreje Babiše (66).

Ještě v červnu předvolební průzkumy ukazovaly, že říjnové volby by ovládla koalice hnutí STAN (Starostové a nezávislí) a České pirátské strany. Na druhém místě pak bylo hnutí ANO. Pozice se ale v posledních týdnech prohodily a strana premiéra Andreje Babiše se znovu dostala do popředí. "Především nevíme, jestli se to přelévá, nemusí voliči ANO přecházet k Pirátům a STAN nebo naopak," řekl pro ŽivotvČesku.cz politolog Josef Mlejnek.

Andrej Babiš a jeho vláda byla v posledních měsících kritizována kvůli zvládnutí epidemie koronaviru. Nyní je ale život podobný tomu před pandemií. "To pozitivní pro ANO spočívá v tom, že epidemie ustupuje, život se vrací do normálu a to znamená, že kritika vůči vládě, že se chová chaoticky nebo uvaluje přílišné restrikce odpadá, tudíž se hnutí část voličů vrací," vysvětlil pro ŽivotvČesku.cz politolog.

Koalice České pirátské strany a hnutí STAN se v předvolebních průzkumech dlouhodobě držela na samotné špičce preferencí. Právě to může být podle odborníka důvodem, že se od ní menší část voličů nyní odvrátila - konkurence na ni nenechala nit suchou.

"Pokud jde o Piráty a STAN, tak u nich od začátku sociologické průzkumy ukazovaly, že voliči na ně nemají příliš pevnou vazbu. Ta koalice se navíc stala lídrem, upřela se na ně pozornost a začala být více kritizována. Je to daň za lídrovství," uzavřel Josef Mlejnek pro ŽivotvČesku.cz.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.