Reklama:

Hnutí STAN by beze mne bylo na hraně zvolení, zaperlila mladá a pohledná Danuše Nerudová. Sociolog: Skromnost je výsadou králů

Danuše Nerudová
Danuše Nerudová
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 14. 6. 2024

Komentář: Jestli někomu v českém politicko-společenském životě nechybí pořádné sebevědomí, tak to je rozhodně lídryně kandidátky Starostů v evropských volbách, která se proslavila tím, že je »mladá, pohledná« a touží po dosažení vysoké politické funkce. Aktuálně Danuše Nerudová přišla s další lidově řečeno »perlou«. Seznam Zprávy uvedly, že politička a ekonomka se dočkala kritiky některých špiček hnutí STAN, které jí veřejně vytkly, že nedosáhla na lepší volební výsledek v eurovolbách. Tím tedy nemá nárok na přislíbené místo v Evropské komisi. Její reakce na to byla přímo »vynikající«. Uvedla, že bez její přítomnosti by bylo hnutí STAN na hraně zvolení. Pro ŽivotvČesku.cz ohledně její skromnosti poskytl komentář sociolog Vojtěch Bednář.

Reklama:

Nejprve pěkně popořadě. V prosinci uplynulého roku na sebe Nerudová strhla pořádnou pozornost, když se ucházela jako kandidátka o prezidentský post. Už tehdy v rozhovoru dala jasně najevo, že pokud jde o sebevědomí, tak to jí rozhodně nechybí. Ba možná převyšuje její schopnosti.

V rozhovoru pro CNN Prima News charakterizovala sebe jako úspěšnou ženu - v otázce toho, že její manžel uvedl, že »když se ucházela o vyšší funkce na univerzitě, měli lidé tendence ji podceňovat. Zda právě i to pociťuje, že se děje v rámci boje o »Hrad«, na to odpověděla jasně a srozumitelně: »Nikdy v historii prezidentských voleb dosud nebyla silná ženská kandidátka. Proto tomu ani teď nikdo nevěřil. Jsem žena, navíc mladá, k tomu i pohledná. To je největší handicap, který mám«.

Reklama:

V boji o prezidentský post byla Nerudová ale nakonec neúspěšná. Veřejnost si vybírala ve druhém kole ze dvou kandidátů, kdy volila mezi Andrejem Babišem a Petrem Pavlem. Výsledek dnes už všichni známe. Danuši Nerudové tak bohužel nepomohlo, že je mladá a pohledná.

Bývalá rektorka Mendelovy univerzity, protože je mladá a pohledná, se nevzdala. Rozhodla se pro kandidaturu ve volbách do Evropského parlamentu (EP).

Domluvila se s hnutím STAN a stala se jedničkou koaliční evropské kandidátky Starostů a nezávislých. Necelý týden před volbami do EP se pak stala členkou vládního hnutí. A úspěch se dostavil. Rodačka z Brna, která vystudovala obor hospodářská politika a správa na Provozně ekonomické fakultě Mendelovy univerzity v Brně, kde získala i doktorát, se skutečně probojovala do Bruselu.

Jenže předseda hnutí STAN Vít Rakušan při hodnocení výsledků zcela spokojen nebyl. Zisk téměř devíti procent a páté místo podle něj totiž není úspěch, pro kandidátku Starostů a osobností pro Evropu očekával dvouciferný výsledek a doufal ve tři mandáty. Nerudovou dále označil za vhodnou kandidátku na post eurokomisaře.

V hnutí STAN mezitím vyeskaloval spor o to, zda eurokomisařem mát být právě Nerudová, nebo Jozef Síkela. Přitom za Síkelu se na post ministra průmyslu už hledá náhrada.

A teď přišla z úst Nerudové další perla. Naštvaly ji totiž, jak uvedly Seznam Zprávy, kritické hlasy některých špiček hnutí, které jí veřejně vytkly, že nezískala lepší volební výsledek ve volbách do EP. A tím kvůli tomu nemá nárok na přislíbené místo v Evropské komisi.

Nerudová se ale brání a uvedla pro zmíněné periodikum. "Mám k dispozici první analýzy, které ukazují, že moje přítomnost na kandidátce hnutí STAN jasně pomohla a bez mé přítomnosti by bylo hnutí na hraně zvolení," řekla sebevědomě s tím, že data agentury IPSOS ukazují, že právě ona byla největší motivací pro voliče STAN dát hnutí hlas.

Nerudové dalo preferenční hlas 23 procent ze všech voličů Starostů. To je po lídrech Motoristů Filipu Turkovi a koalice Stačilo! Kateřině Konečné třetí příčka v žebříčku, jakou roli sehrály jedničky na kandidátkách, doplnily Seznam Zprávy.

Pro ŽivotvČesku.cz poskytl krátký komentář na slova Nerudové sociolog Bednář, kterého redakce oslovila ohledně skromnosti političky. "Skromnost je výsadou králů," uvedl stroze a pak věc rozvedl. "Myslel jsem to ale docela hořce, upřímně, nechci tu paní shazovat, ale být na jejím místě, řekl bych v prvé řadě to, že děkuji týmu a všem lidem, kteří se na těch volbách podíleli, protože samotný kandidát je bez pomoci čistá nula," doplnil pro ŽivotvČesku.cz, jak jednání mladé a pohledné a také úspěšné Danuše vnímá.

Zajímavostí je, že už se objevila i první stížnost na volby do Evropského parlamentu, kterou obdržel Nejvyšší správní soud (NSS), a to už před čtvrtečním začátkem lhůty. Musel ji tedy odmítnout pro předčasnost. Jedna se týkala členství Danuše Nerudové v hnutí Starostové a nezávislí, další údajně nezapočítaného preferenčního hlasu pro Tomáše Zdechovského z koalice Spolu, je zřejmé z úřední desky. Soud se kvůli předčasnosti nemohl věcně zabývat obsahem stížností.

Pokud jde o stížnost ohledně Nerudové, sepsal ji muž, který se domáhal zneplatnění volby, a to z důvodu, že na volebním lístku Starostů figurovala Nerudová jako kandidátka bez politické příslušnosti. Krátce před volbami ale hnutí oznámilo, že se Nerudová stala jeho členkou. Pisatel v tom spatřoval podvod a uvedení v omyl, a to přinejmenším těch voličů, kteří aktivně nesledují politické dění.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: