Hodně mě to zasáhlo, říká Vladimír Růžička k úmrtí Romana Čechmánka. Zarazil ho věk slavného brankáře, v němž skonal

Hokejový trenér Vladimír Růžička
Hokejový trenér Vladimír Růžička
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 12. 11. 2023

Zpráva o úmrtí brankáře Romana Čechmánka, kterému bylo 52 let, se rychle šíří a dostala se k řadě kamarádů a spoluhráčů olympijského vítěze z Nagana 1998 a trojnásobného mistra světa. Jedním z nich je někdejší hokejový útočník a dlouhé roky trenér Vladimír Růžička. Pro ŽivotvČesku.cz uvedl, že smutnou zprávu ví krátce a velmi ho zasáhla. "Je to hodně smutné a je mi to moc líto," uvedl.

Co bylo přesnou příčinou úmrtí, je zatím nejasné. Pro ČTK potvrdil tragickou zprávu Miroslav Stavjaňa, šéf klubu v Uherském Hradišti. Uvedl, že Čechmánek netrpěl žádnou nemocí, která by mohla mít vliv na jeho skon. "Potvrdil mi to jeho syn Roman, který ho našel. Včera s klukama nejel na zápas, protože mu bylo špatně, dneska měl jet s dětmi taky, ale už nereagoval ani na zprávy," uvedla tisková agentura slova.

Když v roce 1998 čeští hokejisté ovládli olympijské Nagano, Čechmánek byl slávě přítomen. Nejen on, ale i třeba Vladimír Růžička, který zprávu o úmrtí věhlasného brankáře jen těžce zpracovával. "Byl to veselý kluk, nikdy nezkazil žádnou srandu. Budu na něj vzpomínat jen v tom nejlepším... Padesát dva let, to je hrozné. Párkrát jsem s ním před časem mluvil, od má dva kluky, chodili ke mně na hokejovou školu," uvedl pro ŽivotvČesku.cz muž, který je držitelem zlaté medaile z pražského Mistrovství světa 1985 a jako kapitán dovedl český tým k vítězství na zmíněném olympijském turnaji v roce 1998 v Naganu.

Čechmánek se v minulosti dostal do osobních problémů a ocitl se v roce 2013 v insolvenci. V letošním roce uvedl, že bydlí v pronajatém bytě a nemá majetek. V roce 2018 stanul u soudu - dva roky předtím byl v té samé věci obviněn z podvodu.

Někdejší věhlasný gólman v současnosti vedl v Uherském Hradišti tamní mládež, které předával své bohaté zkušenosti. "Vždy hokejista, který se nějak prosadí, a Roman patřil k výborným brankářům, určitě nějaký talent měl. Ale je to vybudované tvrdou prací a řadou odříkání. Musím říct, že mě to hodně zasáhlo, zjistil jsem to před chvílí a je to hodně smutné a je mi to moc líto," dodal pro ŽivotvČesku.cz Růžička v rámci dotazu, zda Čechmánek na ledě byl přirozený talent.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.