Reklama:

Hodnocení Miloše Zemana: Vystupoval spíše jako zaměstnanec ministerstva zahraničí Ruské federace než jako prezident ČR, říká politolog

Prezident Miloš Zeman je nemocný
Prezident Miloš Zeman je nemocný
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 7. 3. 2023

Mandát prezidenta republiky Miloše Zemana (78) zakončí o půlnoci na 9. března ceremoniální akt svěšení prezidentské standarty. Následně bude na znamení neobsazenosti prezidentského úřadu také uzavřena Brána gigantů Pražského hradu. Odemčena bude znovu ve čtvrtek dopoledne, až na Hrad přijede Petr Pavel (61) složit slavnostní slib. Redakce ŽivotvČesku.cz se dotázala uznávaného politologa Josefa Mlejnka z Institutu politologických studií FSV UK, jak by zhodnotil »Zemanovo prezidentování« a jakou by mu dal známku, pokud by ho klasifikoval jako ve škole - tedy od jedné do pěti. "Miloš Zeman udělal něco, za co se vylučuje ze školy," uvedl.

Reklama:

Druhé volební období prezidenta Zemana skončí o půlnoci na čtvrtek. Nového prezidenta bude Česká republika mít až ve čtvrtek odpoledne poté, co Pavel ve Vladislavském sále složí prezidentský slib. Zemanův mandát symbolicky zakončí stažení vlajky prezidenta republiky neboli standarty. 

Jak si vedl Miloš Zeman v roli hlavy státu, pro ŽivotvČesku.cz zhodnotil respektovaný politolog Josef Mlejnek. "Mně by na Miloši Zemanovi ani nevadily jeho bonmoty, ani že tu a tam použil ostřejší slovník, což se dá s nějakou tolerancí vnímat i jako zpestření. Mně na něm nejvíce vadí, že se nechal zvolit s ruskou podporou a pak vystupoval spíše jako zaměstnanec ministerstva zahraničí Ruské federace než jako prezident ČR. To do vojenské invaze v loňském roce bylo evidentní. To, co on splácí komusi, kdo mu přispíval na kampaň, je jedna z věcí, kterou u něj nevnímám pozitivně a je už přes čáru. Že byl uražený, že ho ČSSD nezvolila v přímé volbě na Hrad, chtěl se vrátit a udělal pro to skoro všechno, dobře... Ale sloužit oddaně Rusům, což dělal prakticky celou dobu ve funkci hlavy státu, to je pro mě nepřijatelné," uvedl pro ŽivotvČesku.cz zkušený politolog s tím, že poslední rok svého mandátu Miloš Zeman otočil.

Reklama:

"Loni v únoru sice otočil, ale to nevyvážilo to, co dělal devět let předtím. Pokud bych mu měl dát známku, těžko mu ji mohu dát. Miloš Zeman udělal něco, za co se vylučuje ze školy," dodal pro ŽivotvČesku.cz Josef Mlejnek.

Pavlova inaugurace začne tradičně ve Vladislavském sále ve 14:00 na společné schůzi Sněmovny a Senátu. Zahájena bude příchodem nejvyšších ústavních činitelů do sálu, za zvuku fanfáry Korunovační intráda společně s Vystrčilem, Pekarovou Adamovou a Fialou přijde také předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský s chotí Helenou. Následovat je s doprovodem fanfáry Intráda č. 4 bude Zeman s manželkou, jeho předchůdce Václav Klaus s chotí Livií a Dagmar Havlová, manželka prvního českého prezidenta Václava Havla, kterou doprovodí náčelník Vojenské kanceláře prezidenta republiky Jan Kaše.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: