Reklama:

Horký a bouřlivý druhý prázdninový týden: Co Česko čeká a jak to zvládnout. Doporučení od meteoroložky

Počasí - Ilustrační snímek
Počasí – Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 6. 7. 2024

Léto je v plném proudu a druhý prázdninový týden přinese skutečně pravé letní počasí. Už v tuto chvíli je jasné, že mnozí se těší. Aby také ne. Vždyť minulé dny předvedly pořádnou bouřkovou show. Připravte se tedy s redakcí ŽivotvČesku.cz na horké dny. Meteoroložka Dagmar Honsová k tomu přidala tip - nezapomeňte také na deštníky - bouřky totiž nebudou výjimkou. Jaký tedy bude následující týden a jak se na něj připravit?

Reklama:

Neděle: Bouřlivý začátek

Neděle se ponese ve znamení velké oblačnosti. Oblačno až zataženo, místy déšť nebo přeháňky, které mohou být místy i vydatné. Ojediněle se objeví bouřky a od sobotního večera do pondělního rána může spadnout až přes 40 mm srážek. Teploty se budou pohybovat mezi 21 až 28 °C.

Reklama:

Doporučení redakce: Připravte si deštníky a buďte připraveni na vliv vlnící se studené fronty, která postupuje k východu.

Pondělí: Klid před horkem

Pondělí bude mírně klidnější. Oblačno až polojasno s ojedinělými přeháňkami. Ranní teploty se budou pohybovat mezi 12 až 16 °C, odpolední teploty pak dosáhnou 22 až 26 °C.

Doporučení redakce: Využijte tento den na venkovní aktivity, ale nezapomeňte si vzít lehkou bundu na ráno.

Úterý: Příliv tepla

V úterý nás čeká jasno až polojasno s příjemnými teplotami. Ráno teploty klesnou na 11 až 15 °C, ale během dne vystoupají na 27 až 31 °C.

Doporučení redakce: Naplánujte si výlet nebo piknik, nezapomeňte se chránit opalovacím krémem a hydratovat.

Středa: Horko a bouřky

Středa přinese jasno až polojasno, ale odpoledne se od západu začne zatahovat. Místy se objeví déšť, přeháňky nebo bouřky. Ranní teploty budou mezi 15 až 19 °C, odpolední teploty dosáhnou 29 až 33 °C, v Polabí dokonce až 35 °C.

Doporučení redakce: Využijte ráno na venkovní aktivity a odpoledne se připravte na možnost bouřek.

Čtvrtek a pátek: Horko pokračuje

Ve čtvrtek a v pátek bude polojasno, ale během dne se obloha bude zatahovat a přijdou přeháňky nebo bouřky. Ranní teploty budou opět mezi 15 až 19 °C, denní teploty ve čtvrtek 28 až 32 °C, v pátek pak 27 až 31 °C.

Doporučení redakce: Naplánujte si aktivity tak, abyste byli v bezpečí během odpoledních bouřek, a nezapomeňte na dostatečnou hydrataci.

Víkend: Pokles teplot

Sobota a neděle přinesou polojasné až oblačné počasí s místními přeháňkami nebo bouřkami. Ranní teploty klesnou na 13 až 17 °C, odpolední teploty se budou pohybovat mezi 23 až 29 °C.

Doporučení redakce: Užijte si víkendové aktivity venku, ale buďte připraveni na změny počasí a mějte po ruce deštník.

Tipy od meteoroložky Dagmar Honsové pro zvládnutí horkých a bouřlivých dní

Hydratace: Pijte dostatek vody, ideálně nejméně 2 litry denně. Vyhněte se alkoholickým a kofeinovým nápojům, které mohou způsobit dehydrataci.

Ochrana před sluncem: Používejte opalovací krémy s vysokým ochranným faktorem (SPF), noste klobouk nebo čepici a sluneční brýle. Zůstávejte ve stínu během nejteplejší části dne (11:00 - 15:00).

Lehké oblečení: Noste světlé, volné oblečení z přírodních materiálů, které umožňují pokožce dýchat.

Chlazení těla: Pokud je to možné, zchlaďte se ve vodě – ať už v bazénu, jezeře nebo sprše. Používejte větráky nebo klimatizaci pro udržení příjemné teploty uvnitř.

Bezpečnost během bouřek: Při bouřkách se vyhněte otevřeným prostranstvím a vysokým stromům. Odpojte elektroniku a vyhněte se používání pevných telefonních linek.

Pohodlný spánek: Udržujte ložnici chladnou, použijte lehké přikrývky a povlečení z přírodních materiálů. Před spaním se osvěžte studenou sprchou.

Přizpůsobení aktivit: Naplánujte venkovní aktivity na ráno nebo večer, kdy jsou teploty nižší. Vyhněte se namáhavým aktivitám během nejteplejší části dne.

    Nadcházející týden bude skutečným testem letního počasí, které bude kombinovat horké dny a bouřlivé večery. Udržujte si přehled o předpovědi počasí a přizpůsobte své plány aktuálním podmínkám. Užívejte si léto naplno a bezpečně.

    Reklama:

    Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

    Reklama:
    Reklama: