Hospitalizovaných v nemocnicích ubývá, zdravotníci si přesto neodpočinou. Primář Pavel Dlouhý popsal, kde čelí náporu

Primář Pavel Dlouhý
Primář Pavel Dlouhý
Foto: Se svolením Krajské zdravotní
Eliška Reiglová | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 27. 12. 2021

Šíření covidu-19 zpomaluje přibližně od konce listopadu, s tím souvisí také postupné ubývání hospitalizovaných pacientů s koronavirem v nemocnicích. Za tímto úbytkem nestojí ani tolik jejich léčení a umírání s nemocí, jako spíš přirozený průběh epidemie, říká primář Pavel Dlouhý z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem. "Epidemie má nějaký svůj průběh, který možná ani nedokážeme příliš ovlivnit. Teď si virus dává jakýsi oddech," řekl pro ŽivotvČesku.cz a popsal, proč nemocnice čelí náporu i přesto, že pacientů na covidových odděleních ubývá.

Už asi tři týdny klesá množství lidí, kteří skončili s covidem-19 v nemocnici. V neděli jich bylo 2943, asi o dvě pětiny méně než před týdnem. V těžkém stavu bylo 660 z nich. V sobotu se počet hospitalizovaných dostal na 2935, což bylo nejméně od 6. listopadu. Situace v dosud přetížených nemocnicích se tak začíná zlepšovat a zdá se, že zdravotníky čekají lepší časy než v posledních několika týdnech.

"V celé republice klesají počty hospitalizovaných. Svátky samozřejmě mohou ovlivňovat statistiky, něco nemusí být nahlášeno tak, jako za normálních pracovních dní, takže nemocnice určitě ještě budou dohlašovat případy hospitalizací či úmrtí. Všude ale pozorujeme pokles pacientů, přichází také méně pacientů na infuze s monoklonálními protilátkami a začínáme postupně zavírat některá covidová oddělení a covidová lůžka uvolňovat pro normální provoz. Teď během svátků běžný provoz je také menší, takže zdravotníci si mohou vzít nějaký den volna a odpočinout si," řekl pro ŽivotvČesku.cz primář Pavel Dlouhý.

Přestože pacientů s covidem-19 v nemocnicích ubývá, zdravotníci si ještě tak úplně neodpočinou. V současné době totiž přichází velké množství zájemců o třetí dávku očkování. Od pondělí mohou dříve dostat posilující dávku lidé nad 30 let, kteří byli očkovaní proti covidu-19 před více než pět měsíci. Do očkovacích center navíc chodí i děti, jejichž pediatři ještě proti této nemoci neočkují.

"Zažíváme velký nápor v očkovacích centrech, kde se na nás valí zástupy lidí. Za to jsme samozřejmě rádi, ale tím, že se uvolnila skupina relativně mladých lidí ke třetí dávce, tak najednou naskočilo velké množství zájemců. Plus do toho přibyly děti ve věku od 5 do 11 let, protože pediatři ještě nezačali očkovat, tak děti také směřují do očkovacích center v nemocnicích. Musíme jen všechny poprosit, aby byli trpěliví. Určitě rádi oočkujeme všechny zájemce, jsme za to vděční, když přijdou, ale ty kapacity jsou nějak dané a nepůjde to úplně tak rychle," popsal primář z infekčního oddělení pro ŽivotvČesku.cz, s čím mají zdravotníci aktuálně mnoho práce.

Některé z hospitalizovanýc pacientů se podařilo vyléčit a dnes už jsou zdraví doma, jiní naopak svůj boj s covidem prohráli. Podle lékaře ovšem uzdravování ani úmrtí pacientů nejsou faktory, které by ovlivňovaly, kolik lidí aktuálně v nemocnicích je. Popsal, jaký má epidemie respirační choroby průběh a zda jsou už nyní zdravotníci smířeni s tím, že v následujících měsících se počty nakažených a hospitalizovaných opět zvednou.

"Hlavní důvod úbytku pacientů je v tom, že epidemie má nějaký svůj průběh, který možná ani nedokážeme příliš ovlivnit. Převalila se republikou z východu na západ, teď nejvyšší počty nakažených zůstávají v Libereckém a Ústeckém kraji, naproti tomu třeba Karlovarsko zůstalo docela uchráněné, protože bylo hodně postižené v předchozích vlnách. Je to spíš přirozený průběh epidemie a teď si virus dává jakýsi oddech. Nepochybně dojde zase k nějaké vlně na jaře. Všichni teď straší omikronem, uvidíme, těžko předpovídat," upřesnil Pavel Dlouhý pro ŽivotvČesku.cz, co stojí za úbytkem hospitalizovaných.

Většinu hospitalizovaných pacientů tvořili neočkovaní jedinci, někteří ale za sebou měli očkování, někdy dokonce i posilující dávkou. Vyvstávaly tak otázky, nakolik je vakcína skutečně účinná proti nákaze či těžkému průběhu. Primář infekčního oddělení z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem popsal, jak probíhala léčba u očkovaných oproti neočkovaným a jak se lišily průběhy onemocnění.

"Je znát, že pokud se dostanou do nemocnice očkovaní, tak stonají kratší dobu, lehčím způsobem, mohou jít dříve domů a většinou se nedostávají na jednotky intenzivní péče, takže to zrychluje jejich léčení. Samozřejmě ti, kteří očkovaní nejsou, stonají stejně závažně jako v předchozích vlnách, tam se na tom nic nemění. Možná naopak tím, že jsou to mladší ročníky, tím bojují o život déle a jsou na jednotce intenzivní péče delší dobu," dodal primář Pavel Dlouhý pro ŽivotvČesku.cz.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.