Hotel v Hurghadě, kde před 10 lety vraždil Petr Kramný, prošel proměnou. Do resortu Češi jezdí dál, říká zaměstnanec

Petr Kramný / Hotel Titanic Palace
Petr Kramný / Hotel Titanic Palace
Foto: Profimedia / foto 2: ŽivotvČesku
Alžběta Staňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 26. 1. 2023

Deset let letos uplyne od mediálně propírané vraždy, která se stala v hotelu Titanic Palace v egyptské Hurghadě. Tehdy Petr Kramný (44) podle obžaloby a platného rozsudku zavraždil na dovolené svou manželku a dceru elektrickým proudem. Řešil tak dlouhodobé spory v rodině. Muž, který byl odsouzen na základě uceleného řetězce nepřímých důkazů, dodnes vinu odmítá. Redakce ŽivotvČesku.cz se vypravila přímo do hotelu, ve kterém k hrozivé události došlo. "Cestovní ruch to z dlouhodobého hlediska nijak neovlivnilo," uvedl zaměstnanec hotelu s tím, že objekt prošel přibližně před pěty lety proměnou.

V červenci roku 2013 se v médiích objevila zpráva o úmrtí dvou českých turistek v egyptském hotelu Titanic Palace. Jednalo se o matku a dceru, Moniku (36) a Kláru (8) Kramné. Otec rodiny Petr Kramný oznámil jejich úmrtí s tím, že předchozí den celá rodina měla zažívací potíže a že pravděpodobně došlo k otravě.

Egyptské vyšetřování nejprve pracovalo s variantou, že obě ženy byly otráveny kyanidem. Těla zemřelých po převozu do České republiky pitvali znalci z Ústavu soudního lékařství v Ostravě a dospěli k závěru, že oběti zemřely po zásahu elektrickým proudem. Podle znaleckého posudku, který si dala vypracovat obhajoba, byla nejpravděpodobnější příčinou smrti již zmíněná otrava. Soud si proto objednal revizní posudek, ten se nakonec přiklonil k zásahu elektrickým proudem.

V roce 2016 byl nakonec Petr Kramný odsouzen k 28 letům vězení za vraždu manželky i dcery. Odsouzen byl na základě nepřímých důkazů. Dodnes však trvá na tom, že se skutku nedopustil.

Redakce ŽivotvČesku.cz se vypravila přímo na místo tragické události - do hotelu Titanic Palace, aby zdokumentovala, zda se deset let po zločinu něco změnilo. "To už si tu nikdo nepamatuje. Možná zpočátku měli Češi obavy a jezdili méně, ale dnes už ne. Nemyslím, že by to cestovní ruch nějak ovlivnilo," sdělil oslovený zaměstnanec hotelu směrem k tomu, zda se vražda nějak podepsala na dobrém jménu podniku. Před pěty lety podle něj navíc hotel prošel proměnou, což je zřejmé už v rámci vstupní brány s obřím nápisem, který je jiný než původní. Vstup do resortu je možný pouze pro ubytované, případně po předložení pasu.

V současnosti se Petr Kramný snaží docílit obnovy svého procesu. Naposledy o tom Krajský soud v Ostravě jednal 1. prosince 2022, následně bylo další jednání odročeno a pokračovat bude letos v únoru. Do té doby senát například zváží, zda povolí provedení dalších důkazů, které požaduje obhájkyně odsouzeného. Jde například o výslech lékaře, který prohlížel těla v Egyptě.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.