Hra na oliheň válcuje rekordy sledovanosti. Její tvůrce kvůli ní přišel o zuby a inspirací mu bylo nejhorší období v životě

Herec Jung-Jae Lee v seriálu Hra na oliheň
Herec Jung-Jae Lee v seriálu Hra na oliheň
Foto: Profimedia
Klára Zaňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 28. 10. 2021

V poslední době vévodí sledovanosti na oblíbené streamovací platformě kontroverzní seriál Hra na oliheň, který divákům nabízí dramatickou podívanou. Stejně tak soutěžícím možnost vydělat si při dokončení celého procesu her astronomickou částku. Jenže stejně vysoká je cena i v případě prohry – smrt. Tvůrce fenoménu a režisér Hwand Dong-hyuk (50) si prošel několika životními úskalími, která ho k nervy drásající podívané inspirovala.

Výdělečný seriálový počin, který Netflix obohatil o 650 milionů liber (v přepočtu přes 19 840 000 000 korun). Nicméně jeho tvůrce Hwanda Dong-hyuka neudělal žádným pohádkově bohatým mužem - sice mu zajistil slušný finanční obnos, ale sám říká, že až tak bohatý rozhodně není. Americká společnost mu totiž zaplatila dle smlouvy, z níž mu žádné další bonusy nevyplívají. Za soutěží, která představuje 456 odvážlivců, ale stojí víc než jen peníze a dobrý byznys.

Pro jihokorejského filmaře znamenala Hra na oliheň obrovský stres, který zapříčinil například to, že mu vypadalo šest zubů. "Bylo to vyčerpávající po fyzické, mentální i emoční stránce. V průběhu natáčení jsem měl neustále nové nápady a epizody jsem upravoval. Takže to množství práce se násobilo," přiznal Hwand Dong-hyuk deníku The Guardian.

Před 12 lety zažíval těžké časy kvůli finanční tísni a jeho rodinná situace mu působila nemalé psychické problémy. Jeho matka skončila v zaměstnaní a sám se snažil neúspěšně přijít k penězům na realizaci svých filmových projektů. "Asi rok jsem nemohl pracovat. Moje máma, babička i já jsme se museli zadlužit půjčkami. Byla to nejhorší část mého života. Uvažoval jsem nad tím, zda bych šel do nějaké hry o přežití, pokud by existovala, abych dal dohromady peníze pro svoji rodinu. Uvědomil jsem si, že jsem přece filmař a můžu do té představy vložit vlastní myšlenku. A tak sem začal vytvářet scénář. Show je motivována jednoduchým nápadem. Je to boj o život v nevyrovnaných podmínkách," dodal tvůrce jednoho z nejúspěšnějších pořadů současnosti.

Jeho cílem bylo, aby se alespoň na jediný den jeho seriál umístil na první pozici v žebříčku sledovanosti Netflixu. A tak se mu to podařilo ve skutečnosti dost zásadně překročit. Překonal i takové stálice jako Bridgerton, který se dlouhodobě držel na špici sledovanosti.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.