Hra na schovávanou budoucího premiéra: Politolog rozklíčoval, proč je Petr Fiala méně vidět než jeho koaliční spojenci

Premiér Petr Fiala
Premiér Petr Fiala
Foto: Profimedia
Eliška Reiglová | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 15. 11. 2021

Již zanedlouho se novým premiérem České republiky stane lídr vítězné koalice SPOLU (ODS, TOP 09 a KDU-ČSL) Petr Fiala (57). Funkci ještě ani nepřevzal a už je kritizován za to, že jako budoucí předseda vlády se málo objevuje v mediálním prostoru a téměř se nevyjadřuje k aktuálním tématům, mezi která patří i epidemie covidu. Podle politologa je to ale správné a promyšlené jednání. "Nová vláda se teprve rodí a jakékoliv výroky by mohly třeba ohrozit její konečné sestavení nebo tam vnést nějaký spor," řekl pro ŽivotvČesku.cz Josef Mlejnek.

Veřejnost na sociálních sítích vyjadřuje nelibost se zdrženlivostí budoucího premiéra Petra Fialy. Předseda ODS a nastávající předseda vlády se ve veřejném prostoru vyjadřuje jen velmi sporadicky a lidé tvrdí, že by od člověka v jeho pozici čekali aktivnější přístup. Výtku v tomto ohledu měl vůči Fialovi i předseda občanského hnutí Přísaha Robert Šlachta. "Chybí mi u něj dravost a drive, jakožto budoucí premiér není příliš na očích. Vystupuje tak, jako by se jím měl stát až za čtyři roky a ne třeba za tři týdny," nedávno řekl pro ŽivotvČesku.cz. Podle známého politologa jde ale o dobře promyšlené chování.

"Myslím si, že Petr Fiala je takhle zdrženlivý kvůli tomu, že nová vláda se teprve rodí a jakékoliv výroky by mohly třeba ohrozit její konečné sestavení nebo tam vnést nějaký spor. Je to spíš taktická věc, já si myslím, že až potom nová vláda bude a on bude premiérem, začne se chovat razantně a řešit nějaké problémy. Zatím ještě ani není jmenován, má jen příslib od prezidenta a proto asi nechce vystupovat, jako by tím premiérem už byl," řekl pro ŽivotvČesku.cz Josef Mlejnek.

Příkladem toho, že přílišná výřečnost se kandidátovi na důležitý politický post nemusí vyplatit, je nejpravděpodobnější kandidát na post ministra zdravotnictví Vlastimil Válek (61). Jeho slova o takzvaném lockdownu pro neočkované seniory vyvolala bouři různých, spíše negativních reakcí. "Předpokládaný ministr zdravotnictví Válek se vyjádřil ke covidové pandemii a začalo dokonce kolovat, že možná ani nebude ministrem, protože pronášel věty, které nekonzultoval," připomněl politolog, že přílišná horlivost před obsazením politického postu může být i ke škodě.

Aktuální stav ohledně nové vlády je takový, že v úvodu listopadu se opoziční koalice dohodly na rozdělení pozic v nové vládě. SPOLU získá celkem jedenáct míst včetně premiéra, Piráti a STAN obsadí sedm vládních pozic. Nově v kabinetu usednou ministři zodpovědní za legislativu, evropské záležitosti a také za vědu a výzkum. Kartami může ještě zamíchat strana předsedy Ivana Bartoše (41).

Piráti dnes totiž rozhodují, zda vstoupí do nové vlády. Hlasování celostátního fóra Pirátů, kdy rozhodují všichni členové strany on-line, skončí ve 22:00. Strana plánuje následně výsledek oznámit o hodinu později. Složení vlády představí Petr Fiala ve středu, prezidentu Miloši Zemanovi (77) a poté i veřejnosti.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.