Hra s uhynulými zvířaty před vyměněnou manželkou zaskočila diváky. Ta holčička to má v sobě, říká odborník

Náhradní manželka Hanka si zkusila život v hospodářství
Náhradní manželka Hanka si zkusila život v hospodářství
Foto: Archiv TV Nova
Josef Šťastna | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 13. 1. 2021

Televizní diváci mají znovu o čem diskutovat. V rámci oblíbené reality show mohli sledovat čtyřletou holčičku, která si bez skrupulí hraje s uhynulými zvířaty. Na dítěti to žádné patologické stopy zřejmě nezanechá. "Je to hodně o povaze. I na vesnici jsou lidé, kteří smrt zvířat vidět nemusí," uvedl pro ŽivotvČesku.cz psycholog Jeroným Klimeš.

Nejsledovanější tuzemská komerční televize na středeční večer nachystala výměnu, která byla založena na vztahu ke zvířatům a hospodářství. Co je v jedné rodině běžné, to v druhé rodině může způsobit rozpaky i znechucení. Nejnovější díl Výměny manželek byl právě o toleranci a hranicích, které v sobě máme.

Hanka (33) si chtěla zkusit, jak prožije deset dnů bez svého partnera Jana (43) a syna Honzíka (13). Na druhé straně stála Adéla (25) a Marcel (45), kteří se starají o čtyřletou Štěpánku a osmiměsíční Vanesu. A hlavně se starají o obrovské hospodářství, kde je plno zvířat.

Hanka v nové rodině dokonce tvrdila, že dospělí dávají zvířatům více péče, než se dostane dětem. Navíc Štěpánka není biologickou dcerou Marcela. Ten podle televizního výstupu více lásky věnoval Vanesce.

Diváky během sledování pořadu zaskočilo, že nezletilá Štěpánka si hraje s uhynulou myší, kterou přinesla kočka. A ještě více je zaskočilo, jak suverénně zachází s tělíčky kuřat, která pošla zimou. Odnese je psům a hodí je do kotce. Na vesnici nic nepřijde nazmar.

Hanka na celé dění koukala s otevřenou pusou. Ale pro lidi z vesnice, kteří mají hospodářství, jsou to záběry, které znají z každodenního života. Kde se zvířata rodí, tam také umírají. A každé mládě nepřežije. Štěpánka to zřejmě ví a bere to jako samozřejmou věc.

"Není zcela zásadní, kdo kde vyrostl. Je to hodně o povaze, jak je člověk uvnitř nastavený. I na vesnici jsou lidé, kteří smrt zvířat vidět nemusí. Takže dívenka, která kuřata vezme a hodí psovi, patří mezi ty otrlejší. A naopak i mezi městskými dětmi se najdou jedinci, kteří budou smrt zvířete snášet dobře. Nedá se paušalizovat," uvedl pro ŽivotvČesku.cz psycholog Jeroným Klimeš s tím, že v jeho oboru se vždy musí pracovat s jednotlivcem, nejde zobecňovat.

"Já znal dívku, která šla se svým strýcem na ryby a když viděla, jak se ryba zapíchla a vykuchala, tak od té doby ryby nejí. Je to tedy hodně individuální a velkou část tam dělá to, když to dítě od mala vidí. Něco jíst musíte a na té vesnici je to vidět více," dodal pro ŽivotvČesku.cz psycholog Klimeš na téma smrt a zabíjení hospodářských zvířat.

Nejnovější díl reality show tak ukázal, že co je normální na vsi, nemusí přijmout člověk z města. A že děti se učí nápodobou. To, co před nimi dělají jejich rodiče, pak děti berou jako normu. A netýká se to jen vztahu k živým či uhynulým zvířatům.

Ještě než přijdou Vánoce, které si užívají děti i dospělí, si především malé děti převezmo...

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Zavřít reklamu