Hračky ze zahraničí podraží. Domácí prodejci dostanou příležitost zvyšovat ceny, říká ekonom

Ilustrační snímek
Ilustrační snímek
Foto: Pixabay
Klára Zaňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 14. 6. 2021

Celosvětová pandemie měla vážné dopady na ekonomiku a logicky ovlivnila růst cen, které se začínají dotýkat také hračkářského byznysu. Nejrůznější výrobky pro děti už pomalu ale jistě zdražují a jejich ceny porostou i nadále. Renomovaný ekonom Lukáš Kovanda (40) objasnil, proč ke zdražování dochází a čeho dalšího se bude týkat. "Jedná se o důsledek pandemie, protože přepravní společnosti z Číny jsou přehlcené a dramaticky narostla cena za přepravu zboží," vyjádřil se pro ŽivotvČesku.cz.

Zdražování je obzvláště v současné době, kdy lidé řeší kvůli pandemii peníze více než dříve, jedním z velkých strašáků. Ale ceny zboží se začínají zvyšovat a některých segmentů se dotknou poměrně výrazně. Mezi ty patří například hračky, u kterých zákazníci budou muset počítat s vyšší cenou a sáhnout hlouběji do peněženky.

"Podstatná část hraček se dováží z Asie – především z Číny, kvůli tomu rostou náklady na přepravu. Je to důsledek pandemie. Promítá se to tlakem na růst cen hraček na Západě, v Evropě, ve Spojených státech i v České republice. Prodejci ho buď promítnou do svých marží a klesne jim zisk, nebo ho budou muset přenést na konečného zákazníka – tedy zdražením hraček v obchodech. Přepravní společnosti z Číny jsou přehlcené a dramaticky narostla cena za přepravu zboží. Konkrétně v hračkářském byznysu například přeprava plyšových medvědů z Číny v kontejneru na lodi je zhruba o 550 procent dražší než v běžném období před pandemií," řekl Lukáš Kovanda pro ŽivotvČesku.cz s tím, že zdražování hraček je pravděpodobně nevyhnutelné.

"I když přepravní ceny tvoří jen část ceny hračky – další je materiál, práce toho, kdo ji vyrobil, marketing a distribuce, nárůst je tak enormní, že je zdražení velmi pravděpodobné. Tlaky na růst cen jen tak nepominou, nebudou žádnou přechodnou záležitostí," uvedl pro ŽivotvČesku.cz renomovaný ekonom, který je autorem ekonomických odborných knih a také členem vědeckého grémia České bankovní asociace.

Zdražovat nebudou pouze hračky, ale i další zboží, které je mezi zákazníky oblíbené. "Mluvíme o jakémkoli zboží, které se přepravuje zejména mezikontinentálně. Takové vykazuje známky tlaku na zvyšování cen. Dříve či později, pokud zdražování nepociťujeme už nyní, ho budeme v obchodech vnímat. V poslední době zdražuje také káva, oděvy ze zahraničí nebo elektronika. Zkrátka vše, co se přepravuje zejména z Asie, která je jakousi dílnou světa," vysvětlil Lukáš Kovanda pro ŽivotvČesku.cz a dodal, že si lidé nepřiplatí pouze za zboží ze zahraničí.

"Přesto, že se některé zboží vyrábí v Česku, například mezi hračkami různé hry nebo figurky, tak jak roste cena zahraničního dováženého zboží, umožní to jít s cenou nahoru také domácím prodejcům - dostanou příležitost být ziskovější a konkurence jim nebude tlačit ceny dolů. Na tomto principu může zdražit úplně všechno, což se promítne do toho, že inflace může být opravdu znatelná," uzavřel Lukáš Kovanda pro ŽivotvČesku.cz.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.