Hrdinové reality show Stropnický a Krejčík řekli, za kolik bydlí. Střecha je za 10 000 000 korun

Partneři Matěj Stropnický a Daniel Krejčík
Partneři Matěj Stropnický a Daniel Krejčík
Foto: ŽivotvČesku.cz

Bývalý pražský zastupitel Matěj Stropnický (37) a jeho přítel herec Daniel Krejčík (26) dali prostřednictvím známé reality show nahlédnout do svého bydlení na zámku. Diváky zajímá, kolik takové bydlení stojí a partneři se tím netají. "Máme nyní opravenou jednu místnost a dělá se střecha, ta je za 9 a půl milionu a s hodinami za 10 milionů," uvedli Matěj a Daniel pro ŽivotvČesku.cz.

Televizní producentka Jana Rezková přiznala, že musela Matěje Stropnického a Daniela Krejčíka dlouho přemlouvat, aby na nabídku kývli a Výměny manželek se zúčastnili. Bývalý pražský zastupitel uvedl, že lidé na něj často pohlíží jako na synka z dobré rodiny, který měl v životě věci ulehčené. Když ale návštěvníci přijedou na osečanský zámek, tak vidí muže ve vytahaném svetru, který chvíli tahá z parku dřevo a pak vyváží suť ze starých zámeckých místností.

"Narodil jsem se se stříbrnou lžičkou, studoval jsem v zahraničí a mám známého tatínka, který vše zařídí. Proti tomu bojovat je těžké. Lidé si myslí, že mám vše zařízené. Přitom si to musím zařídit sám," přiznal Matěj Stropnický během natáčení.

Redaktoři webu ŽivotvČesku.cz na Osečanech byli na reportáži a jak Matěj Stropnický i jeho partner Daniel Krejčík neměli problémy hovořit o tom, kolik takové bydlení stojí. Na peníze se ptá každý a mladí muži nemají problém vyprávět, kolik co stálo.

"Přijedou za námi lidé na pár hodin a říkají, jaké to bylo úžasné a že příště přijedou na delší čas. Ale neuvědomují si, že pro nás je to realita, ze které nikam neodjedeme. Tady třeba umýt nádobí je proces. V kuchyni není voda, tak musíte vodu dát hřát do hrnců a přenést," popsal současné bydlení pro ŽivotvČesku.cz Daniel Krejčík a jeho partner ho doplnil, že při prohlídkách mluví s návštěvníky otevřeně. Aby ten, kdo po vlastní nemovitosti památkového typu zatouží, věděl, co do čeho jde. Než z dvojice bude zajištění senioři v houpacím křesle, bude to ještě dlouho trvat. Oba si uvědomují, že oprava zámku je proces, který se nemusí stihnout ani za celý lidský život.

"Na začátku je koupě, tu jsme sjednali za 12 milionů, které jsme si museli půjčit a splácíme je. Všechny úspory, které jsme měli, jsme dali do toho, aby se to vůbec rozjelo, a aby se opravila jedna místnost, kde nyní můžeme bydlet," řekl pro ŽivotvČesku.cz bývalý šéf Zelených.

"Máme nyní opravenou jednu místnost a dělá se střecha, ta je za 9 a půl milionu a s hodinami za 10 milionů. Na střechu jsme dostali první větší dotaci ve výši necelých 6 milionů. To je z rozpočtu Středočeského kraje. Jeden program je do půl milionu pro památky, které nejsou přístupné veřejnosti, do 7 milionů je program pro památky, které jsou otevřené veřejnosti. Po dvou letech, co tu provázíme a děláme divadelní festival, jsme se se přihlásili a uspěli jsme v dotační soutěži. Je to ale soutěž, není to automatické. Koupit památkovou nemovitost je vždy risk, protože nevíte, zda v soutěži uspějete. Jenom postavit lešení je za půl milionu," doplnil ho Daniel Krejčík.

Velkým problémem byla i příjezdová cesta. Tu koupil podnikatel, který chtěl v areálu provozovat velkou pekárnu. Matěj Stropnický přiznal, že když bojovali o příjezdovou cestu a nevypadalo to dobře, tak měl deprese.

Samostatnou kapitolou je pak komunikace s památkáři. Partneři si ji pochvalují, ale některé požadavky je zaskočí. Například střecha se musela izolovat ovčí vlnou. Okna jsou zase zabezpečené konopnými provázky. Oba ale říkají, že se snaží, aby přestavba byla co nejvíce autentická.

"Když se dělala izolace na půdě, tak památkáři přišli s tím, že jediná přípustná izolace je ovčí vlna. Což je izolace, která je pro nás dražší než jiný typ izolace. A je to věc, která je vlastně zavřená mezi prkny a nikdo ji nikdy neuvidí. S památkáři je dobré neválčit, mít s nimi dobrý vztah je základ k přežití na zámku," vysvětlil pro ŽivotvČesku.cz Daniel Krejčík.

Virus, který způsobuje obyčejné nachlazení, může z lidského těla vypudit koronavirus, zjistili odborníci. Některé viry jsou známé tím, že soutěží, aby to byly právě ony, kdo zavleče do organismu infekci. Vědci z univerzity v Glasgow zjistili, že rhinovirus způsobující nachlazení je v tomto ohledu silnější než koronavirus. "Je přirozenou vlastností mikroorganismů, že soupeří o své místo na sliznicích. Některé jsou zcela dominantní, ostatní již méně," upřesnil pro ŽivotvČesku.cz epidemiolog Roman Prymula. Podle vědců je rhinovirus natolik rozšířený, že by mohl pomoci při zpomalení covidu.

Zámek chtějí jednou přestavět na samostatnou ekonomickou jednotku, která si na sebe vydělá. Zatím jde v létě pořádat divadelní festival či svatby, zimní měsíce ale komplikuje fakt, že celý zámek zatím není možné vytopit.

Matěj Stropnický také s úsměvem říká, že když zámkem provádí veřejnost, tak chce v lidech zažehnout jiskru, aby si něco takového také pořídili. Byty v Praze prý vyjdou na větší peníze. "Celé to má být vlastně pozvánka, aby si někdo něco podobného pořídil. Je spousta památkových objektů, které chátrají. Jsou nemovitosti, kde cena začíná na 800.000, za 4 miliony už máte velkou nemovitost. Je to v té první fázi levnější než byt. Ale každý si musí uvědomit, že tím to teprve začíná," dodal bývalý zastupitel, který se proměnil v zámeckého pána s lopatou v ruce.

Od odvysílání epizody oblíbené reality show z českých domácností, v níž účinkovali Daniel ...

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.