Reklama:

Hřib: Za vyhazovem Pirátů z vlády jsou penězovody. Stanjurovi jsme říkali, že jeho návrh nebude fungovat

Zdeněk Hřib
Zdeněk Hřib
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 25. 1. 2025

Rozhovor: Bývalý pražský primátor, v současnosti jeho náměstek pro dopravu a zároveň předseda Pirátů Zdeněk Hřib v rozhovoru pro ŽivotvČesku.cz zdůraznil, že strana i po odchodu z vlády nadále prosazuje své klíčové hodnoty, jako jsou digitalizace a transparentnost. Hřib uvedl, že strana pod jeho vedením bude pokračovat v práci na zmíněných prioritách i z opozičních lavic, přičemž se zaměří na kontrolu plnění slibů současné vlády, zejména v oblasti dostupnosti bydlení. Dále se vyjádřil k nedávným personálním změnám ve straně a nastínil plány Pirátů pro nadcházející volby.

Reklama:

Pane předsedo, Piráti již nejsou součástí vlády, ale v opozici jste se věnovali otázkám digitalizace a transparentnosti. Jak chcete z opozice i po volbách pokračovat v prosazování těchto hodnot? 

Víte, naše hodnoty a programové priority zůstávají stejné bez ohledu na to, jestli je prosazujeme v koalici nebo jako konstruktivní opozice. Dáváme vždy konkrétní reálné návrhy a hledáme pro ně podporu. Máme řadu odborníků, kteří se tématům věnují, a i po dalších sněmovních volbách budeme pokračovat v práci, kterou jsme začali. Aktuálně je prioritní dohlédnout na to, aby vláda naplnila sliby z programového prohlášení, na kterém jsme se podíleli.

Reklama:

Rozumím. Vláda současné koalice čelí kritice za nevyřešenou otázku »dostupnosti bydlení«. Jaké konkrétní kroky by Piráti prosazovali, aby mladé rodiny měly šanci na vlastní bydlení? 

Statistická data ukazují, že nedostupnost bydlení je problém v celé Evropě. Předchozí vlády o podpoře bydlení jen mluvily a na řešení jsme čekali 30 let. Teď chceme, aby stávající vláda dodržela sliby a navázala na práci, kterou jako ministr pro místní rozvoj udělal Ivan Bartoš, tedy na velkou reformu Bydlení pro život, kterou se svým týmem na ministerstvu připravil. To pomůže až 1,6 milionu lidí, kteří dnes nemají jistotu důstojného bydlení. Jde o seniory, samoživitele, lidi s handicapem, oběti domácího násilí, ale stejně tak i o mladé rodiny a obecně část střední třídy, která vzhledem k ekonomické situaci v celé Evropě na vlastní bydlení finančně nedosáhne. Obdobná opatření už léta dobře fungují jak v zahraničí, tak v některých českých městech. 

Po vašem nástupu do vedení strany odešla některá známá jména, jako je například Dana Balcarová, Marcel Kolaja nebo Jana Michailidu, která prý působí jako poradkyně ministra spravedlnosti Blažka. Není to trochu humorné, že ministrovi za ODS má údajně radit žena, která o sobě v roce 2022 prohlásila, že je zapřísáhlá komunistka? 

Pirátská strana má přes tisíc členů a členek a přibližně stejný počet registrovaných příznivců a příznivkyň, lidé odcházejí a přicházejí. Jde o jejich svobodné rozhodnutí a nikdo nikoho nevyhazuje. Je však jasné, že pokud někomu nevyhovuje vycentrování strany, se kterým jsem šel do volby předsedy, tak může mít nutkání takzvaně opustit loď. Každopádně za další profesní působení Jany Michailidu nenesou Piráti žádnou odpovědnost.

S odchodem některých členů po vašem nástupu do vedení strany je u Pirátů lepší klima? 

Diskuze v rámci strany je zdravá a věřím, že posiluje naši schopnost hledat řešení pro naše voliče. Naším společným cílem vždy bylo zvýšit životní úroveň občanů naší země. Na tom se nic nezměnilo a je mou prioritou dobré prostředí spoluvytvářet a udržovat.

Ivan Bartoš byl dlouho hybnou silou Pirátů, nyní kormidlujete pirátskou loď vy. Jak spolu s Bartošem vycházíte a zapojí se nějak do dění, jakým směrem dále pirátská loď bude směřovat? 

Vycházíme spolu dobře, Ivan je stále poslanec Pirátů, aktivní politik a také člen širšího vedení strany, vídáme se často a spolupracujeme spolu v pohodě.

Piráti často zdůrazňovali nutnost lepší dostupnosti zdravotní péče, zejména v menších obcích. Jaké řešení této situace nabízíte v programu pro volby 2025?  

Já osobně jsem vystudovaný lékař, takže problémy ve zdravotnictví vnímám velmi palčivě a určitě budou řešeny v našem programu. Na jeho finálním znění pro letošní sněmovní volby pracujeme, nasloucháme občanům a zapojujeme naše i externí experty. Zásadní je dostupnost kvalitní zdravotní péče a naším tématem je i péče o duševní zdraví - rozšiřování sítě psychologické a psychiatrické pomoci. Problém je, že v minulosti evropské peníze na rozvoj regionů načerpali oligarchové a postavili si za to své čapí a jiná hnízda a nebo se nesmyslně stavěly rozhledny v údolí.

Rostoucí životní náklady jsou jedním z hlavních témat voličů. Co konkrétně by Piráti udělali jinak než současná vláda, aby občané nebyli tolik zatíženi? 

Důvodů rostoucích nákladů je nepochybně více, ale jednou ze zásadních chyb bylo zrušení superhrubé mzdy ze strany ODS a ANO způsobem, který nejvíce pomohl lidem, kteří žádnou pomoc nepotřebovali. Tím se v našem prostředí roztočila inflační spirála, což vám potvrdí každý renomovaný ekonom. My jsme naproti tomu navrhovali, aby se daň z příjmu upravila tak, že to pomůže hlavně nízkopříjmovým osobám, včetně částečných úvazků, což jsou lidé, kteří mají největší problém vyjít s penězi.

Další problém jsou monopoly a oligopoly v oblasti potravinářství a u obchodních řetězců v maloobchodu. Nedostatek konkurence tak šroubuje ceny nahoru. Zatím se nám podařilo aspoň prosadit novelu, kterou připravil náš ministr Michal Šalomoun a která dala více pravomocí antimonopolnímu úřadu v této oblasti, takže bude možné vyděračské kartely v této oblasti lépe postihovat.

Do budoucna ale hlavně chceme přijmout opatření, která podpoří hospodářský růst a zajistí lepší životní úroveň českých občanů zvýšením platů. A to začíná především u masivní investice do vzdělávání, tedy do kvality našich škol. Bez toho v evropské ani globální konkurenci nemáme šanci.

Po vystoupení Pirátů z vlády mnozí voliči očekávají od vás jako strany jasnější opozici a nové vize. Jak chcete přesvědčit voliče, že Piráti jsou stále stranou, která přináší řešení pro 21. století? 

Piráti jsou konstruktivní opozice, která přináší konkrétní a reálné návrhy. Taková opozice tu před naším vyhazovem z vlády úplně chyběla. Politici tady nejsou od toho, aby jen dlouhé hodiny blábolili u pultíku a blokovali řešení opravdových problémů lidí. Proto jsme navrhli jak odšpuntovat sněmovnu a omezit obstrukce poslanců. Bohužel se pro to nenašla podpora, protože někomu ta nepráce zjevně vyhovuje.

Je také potřeba říct, že Piráti ve vládě řadu věcí prosadili. Nastartovali jsme digitalizaci a Ivan Bartoš zavedl například eDoklady, které dnes používá téměř 600 tisíc lidí. Prosadili jsme navýšení rodičovského příspěvku o 50 tisíc a podíleli se na přípravě řady zákonů, které reálně zlepšili život lidí v Česku. Za Piráty vždy mluvila a mluví naše práce, kterou pro lidi odvádíme.

Bohužel jsme hráli od počátku v oslabení. A ne vždy se proto podařilo prosadit naše vize. Například u daně z neočekávaných zisků (windfall tax), jsme ministru Stanjurovi od prvopočátku říkali, že jeho návrh nebude fungovat, a přesně tak to i dopadlo. Některé naše návrhy také narušovaly stávající penězovody, což vyvolalo velký odpor. A v konečném důsledku to vedlo k našemu vyhazovu z vlády. Teď vidíme snahu některé už připravené věci, které omezují korupční rizika a šetří veřejné peníze, odsunout nebo vymlčet –  jde například o reformu ÚOHS (Úřad pro ochranu hospodářské soutěže), právo na digitální službu nebo zákon o lobbingu.

Když odbočím, co v současnosti hodnotíte jako největší problém České republiky a jak jej řešit? 

Naše země stagnuje a nejvíc se musíme zaměřit na ekonomiku. Je nezbytné přijmout opatření, která podpoří hospodářský růst a zajistí lepší životní úroveň českých občanů – musíme tedy dostat do ekonomiky více lidí, peněz a optimismu, zdravou podnikavost a nastoupit cestu do první ligy.

A poslední věc, kdo podle vás vyhraje sněmovní volby a nebojíte se, že by Piráti mohli zůstat mimo Sněmovnu? 

Já přijmu rozhodnutí voličů s veškerou pokorou, ale věřím, že práci, kterou Piráti odvádějí, naši voliči ocení. Ostatně Piráti nikdy neměli pod 5 procent a naopak v posledních průzkumech jdeme zase nahoru. Před třemi lety jsme ostatně začínali komunální kampaň době, kdy nám v průzkumech skutečně vyšlo 5 procent a za pár měsíců jsme ve volbách v Praze měli 18 procent. Takže o osud Pirátů se opravdu nebojím. Mám ale obavu o osud naší země, a proto uvítám každého, kdo do toho s námi chce říznout. Protože je to už opravdu potřeba.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: