Hrob Václava Havla před jeho nedožitými 85. narozeninami zasypaly květiny a svíčky. Místo hlídá kamera

Autor: ŽivotvČesku | Hrob Václava Havla
Klára Zaňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 4. 10. 2021

Začátek října by znamenal významné životní jubileum pro jednu z nejvýznamnějších osobností české politické scény. Bývalý prezident Václav Havel (†75) by v úterý 5. října oslavil 85. narozeniny. Vzpomínka na něj zůstává i po letech velmi emotivní. Místo posledního odpočinku prvního polistopadového prezidenta zdobí květiny a obrovské množství svíček, lidé ani po téměř deseti letech od jeho úmrtí nezapomínají na muže, který se výrazně zapsal do historie hned z mnoha důvodů.

V lednu 1993 se stal historicky prvním prezidentem České republiky, která vznikla oddělením od tehdejšího Československa - získala tak svou samostatnost. Po dvě funkční období Václav Havel zastával post hlavy státu až do roku 2003 a mimo jiné výrazně přispěl k tomu, že před nástupem nového milénia se stala ČR jednou z členských zemí NATO (Severoatlantické aliance). Několikrát se dokonce dostal také mezi kandidáty na udělení Nobelovy ceny za mír – duchovní vůdce Dalajláma (86), jeho dlouholetý přítel, ji v roce 1989 získal přesto, že Havel měl k jejímu získání nejblíže za celá dlouhá léta.

"Neustále mi něco připomíná, jak moc mi chybí. Chybí mi jeho humor, laskavost, kreativita, láska k vlasti a hlas morální autority, kterou byl a pomocí které hledal to nejlepší v sobě i v každém z nás," vyjádřila se k němu původem Češka a bývalá ministryně zahraničních věcí Spojených států Madeleine Albrightová, jak cituje server Lidovky.cz.

Redakce ŽivotvČesku.cz se vydala s kamerou na místo jeho posledního odpočinku na pražských Vinohradech. A místo rozhodně nezeje prázdnotou. Uctít památku jedné z největších ikon polistopadové éry přišla o víkendu řada lidí. "Přišla jsem o víkendu, v týdnu bych to nestihla. Je škoda, že pan prezident už mezi námi není, moc nám chybí nejen jako člověk, ale i jako politik. Myslím, že by se divil, co se tu po jeho odchodu děje," řekla pro ŽivotvČesku.cz návštěvnice hřbitova, která si přála zůstat v anonymitě.

Zdraví Václava Havla bylo v podzimu jeho života silně podlomené, měl vleklé potíže, které souvisely i s jeho vězněním. Celkem asi pět let pobytu v komunistickém vězení trvale zhoršilo jeho zdraví. Vážné problémy měl především s dýchacími cestami a opakovaně byl hospitalizován kvůli těžkými zápalům plic. Stejně tak ho sužovaly kardiovaskulární obtíže, při pobytu v nemocnici se o něj staral přední český kardiochirurg Jan Pirk (73). V roce 2000 si pak s chotí Dagmar pořídil dům na portugalském pobřeží zejména kvůli ozdravným pobytům, kdy mu měl ulevit tamní mořský vzduch. Nemovitost nakonec o pár let později prodali.

V neděli 18. prosince 2011 Václav Havel zemřel ve spánku důsledkem oběhového selhání a Česká republika se ponořila do smutku. Pouhý den před Štědrým dnem se konal v katedrále sv. Víta státní pohřeb se všemi poctami, o dva dny dříve byl vyhlášen třídenní státní smutek. Posledním místem odpočinku Václava Havla se stala rodinná hrobka na Vinohradském hřbitově v Praze, kde je pochována také jeho první žena Olga (†62).

Václav Havel byl dvakrát ženatý. Po osmileté známosti se 9. července 1964 oženil s Olgou Šplíchalovou. Necelý rok po úmrtí své milované ženy se v roce 1997 bez předcházejícího oficiálního oznámení oženil s herečkou Dagmar Veškrnovou (68), která přijala jméno Havlová. Svatba byla do poslední chvíle utajovaná. Nevěstě svědčila herečka Táňa Fischerová (†72) ženichovi herec Jan Tříska (†80).

Místo posledního odpočinku Václava Havla
Místo posledního odpočinku Václava Havla
Foto: ŽivotvČesku

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.