Hrobník či rozvážeč jídla. Umělci změnili povolání, aby uživili rodinu, říká Milan Šteindler k restrikcím v kultuře

Milan Šteindler se obává, zda divadla přežijí současnou krizi
Milan Šteindler se obává, zda divadla přežijí současnou krizi
Foto: nextfoto.cz
Klára Zaňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 9. 2. 2021

Koronavirová krize postihla řadu oblastí a jednou z nich je nepochybně i kultura, kdy jsou kvůli vládním restrikcím zavřená divadla a herci a lidé pracující v umělecké sféře přišli o práci. Herec, režisér a humorista Milan Šteindler (63) ve svém okolí vnímá, že následkem toho byla řada z nich nucena změnit profesi. "Můj bratr přišel o práci v reklamní agentuře už na jaře při první vlně, proto se věnuje také jiné činnosti," vyjádřil se pro ŽivotvČesku.cz.

Současná doba není lehká pro nikoho. Epidemie koronaviru tvrdě udeřila při druhé vlně na podzim loňského roku a od té chvíle nedošlo k žádnému výraznému zlepšení, které by naznačovalo vidinu konce dlouhých měsíců krize.

"Domnívám se, že koronavirová krize a opatření budou trvat déle a myslím si, že to značně postihne kulturu. Teď asi ještě není úplně ten čas, ale až se to bude chýlit ke konci, teprve tehdy budeme sčítat škody. Spousta lidí přišla o práci, řada mých kolegů neměla řekněme rezervu na to, aby vydržela celý rok nebo třeba rok a půl," řekl Milan Šteindler pro ŽivotvČesku.cz.

Sám je zvědavý, jak se z toho zvládnou mnozí vzpamatovat a jestli vůbec. Někteří lidé pracující v umělecké branži si dokonce museli najít práci v jiném oboru.

"Mnoho mých kolegů dělá úplně jiné profese. Od Vaška Kopty, který řídí autobus - to byl tedy vždycky jeho sen, takže si to užívá. Nicméně mám třeba kolegu režiséra, který pracuje a vozí nákupy u Rohlíku, pak si uvědomuju také případ kolegy Novotného, který dělá hrobníka. Vůbec není jasné, kdo se z toho jak vzpamatuje. Můj bratr přišel o práci v reklamní agentuře už na jaře při první vlně, proto se věnuje také jiné činnosti," vyjádřil se pro ŽivotvČesku.cz herec a komik, který má za sebou nespočet filmových a seriálových rolí a jako režisér je podepsán například pod drama Perníková Věž nebo komedií O život.

Krize kolem epidemie trvá už příliš dlouho a není jasné, jak to bude vypadat s přežitím divadel a uměleckých scén.

"Otázkou zůstává, jestli divadla budou vůbec schopná umělcům dát zpátky práci – to je jiný problém. Nevím, jak přežijí divadla, která nejsou příspěvková organizace, nejsou ani pod státem. Jak to s nimi dopadne, to nikdo neví," uvedl pro ŽivotvČesku.cz Milan Šteindler s tím, že zatím netušíme i to, jaké následky si ponesou lidé, kteří onemocnění covid-19 prodělali.

"Nevím, jestli se u lidí, kteří byli nemocní, neprojeví eventuálně nějaké následky. I když bych to samozřejmě nikomu nepřál," dodal.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.