Hrozí 5. vlna epidemie. Návrat dětí do škol je potřeba řešit v hybridním režimu, říká Roman Prymula

Epidemiolog Roman Prymula
Epidemiolog Roman Prymula
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 9. 4. 2021

Žáci prvního stupně základních škol se začnou do lavic vracet v rotační formě od pondělí 12. dubna, třídy se budou střídat po týdnech. Do školek zatím půjdou jen předškoláci, nebudou muset používat roušky. Podle Romana Prymuly (57) je v tomto ohledu k rozvolnění třeba přistupovat obezřetně. "Každá změna ve smyslu uvolnění opatření může mít vliv na případný nárůst případů," řekl pro ŽivotvČesku.cz epidemiolog a v současnosti poradce prezidenta.

Žáci se budou ve školách testovat dvakrát týdně, a to v pondělí a ve čtvrtek antigenními testy. Pokud někomu ze třídy vyjde test pozitivní, bude muset absolvovat přesnější PCR test. Až pokud se výsledek antigenního potvrdí, budou muset testy podstoupit jeho spolužáci.

Podle odborníků hrozí vzedmutí 5. vlny epidemie, protože už v minulosti se ukázalo, že děti jsou převážně bezpříznakoví přenašeči a testování antigenními testy není tak spolehlivé jako PCR testy.

"Každá změna ve smyslu uvolnění opatření může mít vliv na případný nárůst případů, neboť dojde ke zvýšení počtu kontaktů. Školy podle posledních studií opravdu mají velký význam pro možné šíření nákazy covid-19. Proto je nutné postupovat obezřetně a návrat do škol řešit postupně nebo v takzvaném hybridním režimu, který v našich podmínkách znamená střídavou výuku," vysvětlil pro ŽivotvČesku.cz bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula.

Na druhém stupni základních škol zůstane výuka na dálku. Ve školách budou povinné roušky, v mateřských školách je děti nebudou muset nosit. Obnoví se rovněž praktická výuka na středních školách. Rotační výuka na prvním stupni základních škol se nebude týkat malotřídek a škol do 75 dětí. Ty budou moci fungovat prezenčně bez střídání tříd. K prezenční výuce se vrátí také speciální školy.

V první fázi návratu dětí do škol po zmírnění epidemie koronaviru zůstanou v Česku na distanční výuce žáci druhého stupně základních škol, středoškoláci i vysokoškoláci. Ministerstvo školství nicméně plánuje umožnit dobrovolné konzultace žákům druhého stupně základních škol a středních škol, kteří mají problémy s prospěchem, ve skupinách do šesti studentů.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Zavřít reklamu