Hrozí i derby se Slováky. Fotbalisté vyhlíží soupeře do osmifinále. Musí porazit každého, říká expert

Tomáš Souček, Vladimír Coufal a anglický hráč Declan Rice.
Tomáš Souček, Vladimír Coufal a anglický hráč Declan Rice.
Foto: Profimedia
Josef Šťastna | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 23. 6. 2021

V posledním zápase ve skupině podlehli čeští fotbalisté Anglii 0:1. Souběžně hrané utkání mezi Skotskem a Chorvatskem rozhodlo o tom, že Češi spadli na třetí místo ve skupině. I tak ale postupují. V osmifinále národní tým může při souhře náhod narazit i na Slovensko. Rýsují se ale i silnější soupeři. "Kluci si musí uvědomit, že pokud chtějí domů přivézt nějaký úspěch, tak budou muset porážet i silné soupeře," řekl pro ŽivotvČesku.cz bývalý fotbalový brankář Jaromír Blažek (48).

Prohra s Anglií a vítězství Chorvatska nad Skotskem v poměru 3:1 odsunuly českou reprezentaci na 3. místo základní skupiny. To znamená, že v osmifinále může národní tým narazit na vítěze skupiny C, kterým je Nizozemsko. Zápas by se hrál 27. června v Budapešti. Což by bylo přijatelné i pro české fanoušky, kteří by měli šanci se na zápas dostat.

Druhou možností je, že Češi narazí na vítěze skupiny E. Tím bude někdo z čtveřice Švédsko, Španělsko, Polsko či Slovensko. Hrálo by se příští úterý v Glasgow.

"V téhle fázi turnaje jsou všichni soupeři na stejně vysoké úrovni. A koho bych si přál? Byl bych rád, kdybychom hráli v Budapešti, kvůli lidem, aby za námi fanoušci mohli přicestovat a povzbudit nás," uvedl po zápase s Anglií trenér národního týmu Jaroslav Šilhavý.

Český reprezentační obránce Vladimír Coufal (28) podal ve druhém zápase na Mistrovství Evropy skvělý výkon, který lehce pokazilo podklouznutí před gólem soupeře. I přes toto zaváhání to vypadá, že národním tým do vyřazovací části šampionátu proklouzne. "S manželem jsme si volali hned po zápase a říkali jsme, že to vypadá dobře, ale stát se ještě může cokoliv. Postup ze skupiny nechceme zakřiknout," řekla Hana Coufalová pro ŽivotvČesku.cz.

S jeho názorem do jisté míry souhlasí bývalý gólman reprezentace a pražské Sparty Jaromír Blažek. "Kluci si musí uvědomit, že pokud chtějí domů přivézt nějaký úspěch, tak budou muset porážet i silné soupeře. Když nedostanou silný tým v osmifinále, tak ve čtvrtfinále už určitě. Nad protivníkem pro osmifinále bych tedy moc nepřemýšlel, je to mistrovství Evropy a pokud chtějí uspět, tak musí porážet i velké týmy," řekl pro ŽivotvČesku.cz bývalý brankář, který nyní působí jako asistent trenéra v Ústí nad Labem.

"Kdyby Češi ze skupiny postoupili, přál bych jim Francii. Zajímalo by mě, jak by se kluci popasovali s Kylianem Mbappém a dalšími rychlostními typy celého týmu," řekl pro ŽivotvČesku.cz David Limberský, když ještě Češi mohli dostat Francii. Tato varianta ale v úterý večer padla. Místo Francie ale mohou Češi změřit síly například se Španělskem. I to by byla zajímavá bitva. Jisté je, že osmifinále bude hodně složitý zápas. Soupeř pro český tým bude definitivně známý ve středu večer.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.