Hrozí lockdown. Rekordní nárůst zamíchal kartami: Opatření přijdou dříve, nastínil Roman Prymula

Bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula
Bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula
Foto: ŽivotvČesku
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 10. 10. 2020

V Česku přibylo případů nemoci covid-19. Za pátek laboratoře prokázaly rekordních 8618 pozitivních případů. Černý scénář se tak naplňuje a vše spěje k takzvanému lockdownu, tedy plošné karanténě. Ministr zdravotnictví Roman Prymula pro ŽivotvČesku.cz v sobotu dopoledne nastínil, že ministerstvo aktuálně situaci vyhodnocuje a nevylučuje, že další tvrdá opatření budou vyhlášena dříve. Jaká, odmítl sdělit.

Současný stav je velmi kritický. Ze zvyšujícím se počtem pozitivně testovaných výrazně roste počet hospitalizovaných a pacientů, kteří vyžadují intenzivní péči. Nemocnice plní a vše spěje k již avizovanému lockdownu.

"Aktuálně situaci komplexně řešíme. A podle všeho dojde k přehodnocení situace," řekl pro ŽivotvČesku.cz s tím, že dále nebude nic komentovat. Ani to, zda dojde k takzvanému lockdownu, tedy v podstatě úplnému uzavření života v zemi. To je ale aktuálně jedna z variant, protože šíření nákazy se dostává zcela mimo kontrolu a hrozí, že dojde ke kolapsu zdravotnického systému, čímž by došlo k ohrožení životů obyvatel.

Ministr zdravotnictví v pátek uvedl, že plány pro černý scénář nepočítají s tím, že nikdo nebude moct opouštět domov, ovšem bylo by zřejmě omezeno vycházení v mimopracovních aktivitách na ještě nespecifikovanou vzdálenost od domu, lidé by také mohli chodit nejvýš ve dvou, uvedl.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.