Hudební svět pláče, zemřela Tina Turnerová. Zpráva o úmrtí rockové babičky zasáhla českého skladatele Bartáka

Tina Turnerová
Tina Turnerová
Foto: Showpix
Rudolf Šindelář, ČTK | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 24. 5. 2023

Americko-švýcarská zpěvačka s charakteristickým chraplavým hlasem Tina Turnerová ve středu zemřela. S odkazem na její mluvčí to uvedla stanice Sky News. "Královna rock'n'rollu zemřela dnes ve věku 83 let po dlouhé nemoci ve svém domě v Kusnachtu u Curychu ve Švýcarsku. Svět s ní ztratil hudební legendu a vzor," cituje z prohlášení mluvčí. Pro ŽivotvČesku.cz se vyjádřil skladatel Daniel Barták, který zpěvačku vnímal jako umělkyni s mimořádným talentem a dokonalým hlasem.

Turnerová se proslavila jako interpretka hitů Simply the Best, We Don't Need Another Hero, Typical Male či titulní písně z bondovky Golden Eye. Zpěvačka proslula odvážnými kostýmy a energickým vystupováním, její koncerty bývaly velká show.

»Rocková babička«, jak zní asi nejčastější zpěvaččina přezdívka, prodala přes 200 milionů desek. Získala mimo jiné 12 cen Grammy (včetně ceny za celoživotní zásluhy) a vstoupila do rokenrolové Síně slávy. Zpěvaččinu hudební dráhu zásadně ovlivnil její manžel Ike Turner, který její kariéru nejprve nastartoval, ale pak ji svým bouřlivým životem a násilnickým chováním komplikoval.

Redakce ŽivotvČesku.cz oslovila ohledně úmrtí legendární zpěvačky českého hudebního skladatele Daniela Bartáka, který v krátkosti sdělil, jak Tinu Turnerovou vnímal.

"Mimořádný talent, božský hlas, který je jedinečný, identifikovatelný, úžasný. Skvost. Odešla legenda, která dokázala bavit a rozdávat hudební radost. Je to velká a nenahraditelná ztráta. To mě skutečně mrzí," uvedl k smutné zprávě pro ŽivotvČesku.cz Barták, který v minulosti dosáhl mezinárodního úspěchu na festivalu DIMF v jihokorejském Daegu, když v celosvětové konkurenci získal cenu Best leading actor neboli Nejlepší herecký výkon v kategorii mužů, a to za roli v muzikálu Mefisto, ke kterému zároveň psal hudbu.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.