Hygienička Jarmila Rážová uvedla, které místo je nejčastější pro riziko nákazy. Promluvil epidemiolog

Ilustrační snímek
Ilustrační snímek
Foto: Pixabay.com

Podle hlavní hygieničky Jarmily Rážové (59) nejčastějším místem, kde je nejvyšší riziko přenosu nákazy novým typem koronaviru, jsou rodina (domov), práce, zdravotnické a sociální služby. Uvedla to v souvislosti s výsledky trasování. Pro ŽivotvČesku.cz epidemiolog Roman Prymula (56) uvedl, že nejčastější místo nákazy se mění podle konkrétních nastavení protiepidemických opatření.

Podle hlavní hygieničky ČR jde o vynikající zprávu, že ve stížených podmínkách - tedy počtu pozitivních případů - jde efektivně trasovat. "Považuji za fantastickou záležitost, že i při nynějším komunitním šíření nákazy dokáží kolegové na krajských hygienických stanicích, velmi posíleni profesionálními call centry dotáhnout trasování. A v poměrně velmi dobrém čase – do 24 hodin – dostat lidi do izolace a do karantény," uvedla ve středu během jednání zdravotního výboru sněmovny.

Podle ministra Jana Blatného se trasování opírá zejména o sdělení lidí. "Trasování má svoje limity v tom, že podává jen takové informace, které nám lidé sdělí," upřesnil s tím, že výsledky mohou být zkreslené tím, jak lidé udávají přesné informace. "Ve chvíli, kdy máme komunitní šíření a můžeme se nakazit prakticky kdekoliv, si jistě každý vzpomene, že byl doma a potom tedy vychází jako nejčastější místo nákazy rodina," zdůraznil.

Trasování je efektivní nejvíce, pokud nárůsty pozitivních případů jsou významně nižší než v současnosti. Podle Jarmily Rážové za leden bylo zjištěno 106 hlášení ze zařízení sociálních služeb, kde následně zdravotníci zjistili zhruba 4000 nemocných. Ve zdravotnických zařízeních bylo 19 ohlášených událostí. Následně bylo zjištěno 1209 nakažených lidí. Pokud jde o firmy či podniky, mezi které se počítá a nápravné zařízení, tam je za leden 14 firem a 609 nakažených.

V Česku v pátek přibylo 13.074 lidí s nemocí covid-19, což je méně než ve čtvrtek i než př...

Podle epidemiologa Romana Prymuly se místo, kde se lidé nejčastěji nakazí proměnlivé v závislosti na daných opatřeních. "Záleží na konkrétním nastavení protiepidemických opatření. Případná omezení ovlivňují rizika v jednotlivých segmentech. Hodnocení infikovaných ploch mezi ostatní nepatří, neboť se může uplatnit ve všech ostatních případech. Ale pořadí na prvních třech místech je poměrně variabilní," upřesnil pro ŽivotvČesku.cz bývalý ministr zdravotnictví s tím, že nejčastější přenos je, pokud vezmeme v potaz zahraniční i tuzemské zkušenosti: 1. děti ve školách. 2. nemocnice. 3. práce. 4. MHD. 5. obchody.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.