Ideálně rozvolňovat v cyklech po 14 dnech. Vánoce nebudou takové, jak jsme zvyklí, říká Adam Vojtěch

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch
Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch
Foto: Showpix
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 16. 11. 2020

Šíření epidemie v Česku podle odborníků zejména v posledním týdnu zpomaluje, počty nových pozitivních testů jsou v mezitýdenním srovnání nižší. Ovšem to neznamená, že epidemie v Česku skončila. Aktuálně ubyl počet testovaných a 18. listopadu se vrátí prvňáci a druháci do tříd. Otázka tak nastává, jak budou vypadat letošní Vánoce. Pro ŽivotvČesku.cz se pokusil na tuto velmi těžkou otázku odpovědět bývalý ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (34).

Opatření, která byla zavedena ještě v době, kdy byl ministr zdravotnictví Roman Prymula, zabrala. A Česko se den co den dostává do lepších čísel. Ovšem počet úmrtí se dál zvyšuje. Od začátku listopadu zemřelo přes 2700 lidí s koronavirem, což tak příznivé není.

Řada lidí se tak ptá, jak budou vlastně vypadat letošní Vánoce. "Očekávám, že nějaká opatření budou platit. Když se podíváme na to, jak jsme rozvolňovali s docentem Maďarem a dalšími na jaře, tak jsme měli nastaveno, a to situace byla příznivější, než je dnes, vše do čtrnáctidenních cyklů, protože jsme chtěli mít nějakou jistotu. To z důvodu, že když jsme rozvolnili nějakou část segmentu a mělo by to negativní dopad na epidemickou situaci, chtěli jsme mít prostor nějak manévrovat a zareagovat. Určitě není dobře, aby rozvolněna v jeden okamžik. Mělo by to být rozloženo třeba v těch čtrnáctidenních cyklech inkubační doby. Takže v tomto směru si myslím, že na Vánoce budou nějaká opatření platná. Jak moc situace bude vážná, to je těžko predikovatelné, ale nemyslím si, že letošní Vánoce budou probíhat tak, jak jsme zvyklí," řekl pro ŽivotvČesku bývalý ministr zdravotnictví Adam Vojtěch, který společně s epidemiology zvládl první vlnu na jaře poměrně slušně.

Vláda se dnes bude zabývat návrhem na prodloužení nouzového stavu, ministr zdravotnictví chce požádat Sněmovnu o prodloužení o 30 dní. Aktuálně platí stav nouze do tohoto pátku. 

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.