Reklama:

Ignorace opatření a dva miliony neočkovaných. Covid si ohrožené věkové skupiny najde, je přesvědčen šéf ČLK Milan Kubek

Nemocnice - Ilustrační snímek
Nemocnice – Ilustrační snímek
Foto: Showpix
Klára Zaňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 20. 10. 2021

Epidemická krize, kterou mnozí nepřepokládali. V Česku opět rostou počty nakažených koronavirem a už dávno není zanedbatelné ani číslo pacientů hospitalizovaných v souvislosti s covidem. Vláda plánuje projednat během středy 20. října zpřísnění opatření. Podle prezidenta České lékařské komory (ČLK) Milana Kubka (53) začíná vznikat problém, který je nutné urgentně řešit. "Nenaočkovaných v dospělé populaci jsou stále dva miliony, z nichž je 400 až 500 tisíc v ohrožených věkových skupinách a ty si covid bohužel najde, protože varianta delta je oproti té původní více nakažlivá. Správné je podle mě zkrátit dobu platnosti testů a přestat hradit z veřejných prostředků ty, které nemají medicínské opodstatnění," řekl pro ŽivotvČesku.cz.

Reklama:

Koronavirus opět nabírá na síle. Jasným důkazem je rostoucí počet nakažených osob, během úterý 19. října laboratoře po celé ČR prokázaly 3 246 nových případů a v nemocnicích přibylo oproti pondělí dalších 76 pacientů – 102 z celkových 620 se přitom nachází ve vážném stavu. Některé nemocnice se dokonce uchýlily k zákazu návštěv, například v Havířově nebo Frýdku Místku, jiné zase navyšují kapacitu covidových lůžek, aby byly schopny v případě potřeby poskytnout péči většímu počtu nakažených pacientů.

Nahoru jdou bohužel i statistiky zemřelých, za poslední týden koronaviru podlehlo 51 lidí, za celé září to bylo přitom 44 osob. Nejhorší situace zůstává v Moravskoslezském kraji, kde je incidence 196 případů na 100 tisíc obyvatel za posledních 7 dní.

Reklama:

"Chyba je jednoznačná, protože pouze 56 procent se nechalo naočkovat. Je to zásadní příčina našeho problému. Pokud bychom měli populaci proočkovanou, tak nemusela tato situace nastat a covid mohl být opravdu standardní nemocí jako třeba chřipka. Bohužel máme mezi sebou spoluobčany, kteří se nechovají zodpovědně, ale naopak sobecky, a tím v současnosti drží jako »rukojmí« nás všechny, kteří jsme se nechali očkovat a chceme se chránit. Těch nenaočkovaných v dospělé populaci jsou stále dva miliony, z nichž je 400 až 500 tisíc v ohrožených věkových skupinách a ty si covid bohužel najde, protože varianta delta je více nakažlivá oproti té původní," vyjádřil se Milan Kubek pro ŽivotvČesku.cz.

Podle jeho slov je nezbytné vymáhat současná opatření, protože těch bezprostředních, které by se k nim mohly přidat, zkrátka moc není.

"Hned by mohla pomoci pouze opatření charakteru lockdownu, který si nikdo nepřejeme a v dané chvíli je nemyslitelný. U očkování, které považuji za řešení, samozřejmě chvíli trvá, než se vyvine imunita. Takže o nějakých zcela bezprostředních opatřeních nevím, možná jedině to, aby se vynucovalo dodržování platných protiepidemických opatření. Hodně lidí je nedodržuje a nerespektuje, není zde kontrola ani tresty a postihy, kterých by se obávali. Ukázalo se, že spoléhat na zodpovědnost v naší zemi bohužel nefunguje. Správné je podle mě zkrátit dobu platnosti testů a přestat hradit z veřejných prostředků ty, které nemají medicínské opodstatnění. To znamená, že slouží pouze jako »vstupenka« ke kadeřnici, do hospody nebo na koncert pro ty, kteří se odmítají nechat očkovat," dodal šéf České lékařské komory (ČLK) pro ŽivotvČesku.cz.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: