Ilona Csáková: Dokud nebudu znát vedlejší účinky vakcíny, očkovat se nenechám, říká zpěvačka

Zpěvačka Ilona Csáková
Zpěvačka Ilona Csáková
Foto: nextfoto.cz
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 1. 12. 2020

Populární zpěvačka Ilona Csáková (50) se řadí mezi lidi, kteří pochybují o tom, že vakcína, která má potlačit světovou pandemii koronaviru, bude bezpečná. "Dokud nebudu znát přesně její vedlejší účinky, očkovat se nenechám," řekla pro ŽivotvČesku.cz zpěvačka, která se dlouhodobě staví proti vakcinaci.

Iloně zejména vadí, že vakcíny, které prochází třetí fází klinických testů a měli by být zaregistrované, jsou vyrobeny poměrně rychle. Navíc má obavy z vedlejších účinků.

"Domnívám se, že odborníci či pan ministr zdravotnictví by měli předložit či vyvrátit, zda vakcína má vedlejší účinky, o kterých se spekuluje. Nikdo dodnes vlastně neví, jaké vedlejší účinky, o kterých hovořili i propagátoři, jsou. Veřejně se o vedlejších účincích vyjadřují odborníci přes vakcíny, ale i virologové a zpochybňují její blahodárný účinek, který má chránit," upřesnila pro ŽivotvČesku.cz svůj názor na očkování, které bude dobrovolné, Ilona Csáková.

"Očkovat se nenechám, dokud to nebudu vědět. A myslím si, že je mnoho lidí, kteří na tom budou stejně. Zkrátka mám pochyby o vakcíně, která je vytvořena za 8 měsíců, když takový proces trvá standardně několik let," dodala pro ŽivotvČesku.cz Ilona Csáková.

V současnosti je to tak, že vakcína proti covidu se v České republice má objevit už koncem letošního roku, pokud některá z vakcín bude schválena, jinak se počítá s jarními měsíci. Ministr zdravotnictví Jan Blatný by rád proočkoval až 70 procent dospělých. Aktuálně ministerstvo zdravotnictví plánuje kampaň, která by měla očkování proti koronaviru podpořit.

Senioři patřící do rizikové skupiny a lidé s vážnými chorobami jako je chronická obstrukční plicní nemoc, silně zvýšený krevní tlak, závažná onemocnění ledvin a jater, těžká cukrovka či výrazná nadváha by měli v rámci očkování proti koronaviru přijít první na řadu. Následně by vakcínu měli dostat zdravotníci bojující v první linii - takový je plán ministerstva zdravotnictví.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.