Imunolog Jiří Šinkora: Koronavirus je běžný respirační virus, od ostatních se liší jen tím, že ho sledujeme

Covid - Ilustrační snímek
Covid – Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Eliška Reiglová | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 15. 11. 2021

V neděli testy v Česku prokázaly dalších 5650 případů nemoci covid-19, zatímco před týdnem laboratoře odhalily 3005 nakažených. Počet nových případů koronaviru na 100.000 obyvatel za sedm dní stoupl ze sobotních 693 na téměř 718. Dosluhující vláda hodlá v reakci na tato čísla zpřísnit opatření, podle imunologa přitom nejde o nepříznivé hodnoty, ale o normální. "Jsme na naprosto přirozených číslech. Rozdělovat lidi na očkované a neočkované z hlediska možnosti chycení a přenosu infekce, je totální imunologický nesmysl," řekl pro ŽivotvČesku.cz Jiří Šinkora.

Vláda rozhodne o opatření, aby se uznávaly jen PCR testy na covid. Jde o jediný krok, který přineslo jednání stávajícího kabinetu s AntiCovid týmem zastupujícím budoucí vládu Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) a Pirátů se STAN. Podle premiéra v demisi Andreje Babiše (67) bude opatření platit od pondělí 29. listopadu. Zrušení uznávání antigenních testů je reakcí na zvyšující se počty nakažených, například v sobotu totiž přibylo v zemi 9161 případů nemoci covid-19, což byl třetí nejhorší víkendový výsledek od začátku koronavirové epidemie v Česku. Imunolog Jiří Šinkora má ale za to, že v sezóně respiračních chorob jde o normální čísla.

"Myslím, že nejsme na nepříznivých číslech, jsme na naprosto přirozených číslech. Jsme v sezóně respiračních virů, koronavirus je běžný respirační virus, od ostatních se liší jen tím, že ho sledujeme. Celý podzim jsem nachlazený, je jasné, že probíhá epidemie respiračních onemocnění u dětí, čekárny pediatrů jsou plné, děti jsou s komplikacemi i ve špitále. Stalo se to, že jsme se rok na naše viry přestali trénovat a teď jsme to dostali plnou palbou. Jsme na normálních číslech a když nebudeme testovat, budeme na nule, když se otestujeme všichni, tak budeme mít 70 až 100 tisíc. Všechno je to naprostý nesmysl," sdělil pro ŽivotvČesku.cz Jiří Šinkora svůj pohled, jak vnímá situaci, o které vláda mluví jako o nepříznivé.

Šinkora není spokojený s tím, jací lidé epidemickou situaci v Česku řídí. "Rakousko je teď na maximu, na jakém kdy bylo, tam jsme se ještě nedostali. Země, na které jsme se před několika týdny dívali jako na semeniště, Bulharsko a Rumunsko, jdou dolů. Je to normální vlna infekce, která nastoupí a zmizí, jako to chodí po staletí. Jestli si někdo myslel, že virus typu korona zmizí, nebo že ho vyočkujeme, tak je hlupák. Já zírám na ty biochemiky, statistiky, epidemiology, kteří nevědí o imunitě vůbec nic, ani nestudovali imunologii a neví, o čem mluví. Já také nerozumím stavění budov... Měli by sklapnout, přečíst si reálné věci a poslouchat lidi, kteří tomu rozumí," nebral si servítky pro ŽivotvČesku.cz imunolog s tím, že v současnosti jediná data, která jsou důležitá, je počet zemřelých.

"Jsou naprosto nesrovnatelná s loňskem. To znamená, že jsme imunní. To, že je někdo pozitivní na covid-19, neznamená, že není imunní. Kdyby totiž respirační viry navodily takovou imunitu, že zmizí, tak už tady s námi nejsou, ale ty viry jsou tu s námi po staletí a tisíciletí. To je rovnováha, nefunguje to tak, že kdo je imunní, nemůže být infikován," vysvětlil Šinkora pro ŽivotvČesku.cz, jak je podle jeho odborného názoru potřeba covid-19 vnímat.

"Když onemocníte covidem a vaše dětská složka imunitního systému s tím zatočí, tedy máte rýmu, kašel, teplotu, ležíte dva dny, necítíte se dobře a uzdravíte se, tomu se říká nachlazení a to způsobuje SARS-CoV-2 u všech, kteří nejsou přestárlí. To je biologicky nad 60 let, jsme naprogramovaní geneticky tak, že v 60 letech začíná stáří. Kdokoliv je mladší, vypořádá se s tím až na málo výjimek takto. Výjimky jsou ale u každého onemocnění, někdo zemře na herpes. Když se s virem vypořádáte a on na vás skočí znovu, tak to neznamená, že se nepomnoží. Napadne vás, vyvolá reakci, přijdou se podívat B-lymfocity, zjistí, že tam virus je a infikované buňky zabijí. V meziobdobí můžete nakazit někoho kolem sebe. Takhle se šíří respirační viry," popsal Jiří Šinkora pro ŽivotvČesku.cz princip respiračních virů a jejich fungování.

Ještě než se odborníci odcházející vlády dohodli s odborníky budoucí vlády na uznávání pouze PCR testů na covid-19, ve hře byla i rakouská cesta. V zemi vstoupil minulý týden v platnost takzvaný lockdown pro neočkované, kteří tak mohou pouze do zaměstnání a na nákup. Takový krok by Jiří Šinkora nejen neuznával, ale vnímal by ho i jako nátlak k očkování. Upozorňuje, že z imunologického hlediska se mohou očkovaní covidem-19 nakazit a roznášet ho dál pravděpodobně ve stejné míře jako lidé, kteří se očkovat nenechali.

"Vezměte si příklad. Jste vakcinovaný, to znamená, že máte v těle protilátky, ale ne na povrchu a nemáte buňky, které vir zabíjí. Vaše sliznice nejsou chráněné vůbec, to znamená, že když na vás skočí virus, tak se ve vás pomnoží a vy se s ním buď vypořádáte, nebo vám vnikne do těla a tam vám pomůže vakcína, která vám ale na povrchu nepomůže vůbec. Všichni očkovaní jsou pravděpodobně stejně rizikoví, jako neočkovaní. Není jediný biologický argument, který by dělal očkované lepší z hlediska pravděpodobnosti přenosu dál. Rozdělovat lidi na očkované a neočkované z hlediska možnosti chycení a přenosu infekce, je totální imunologický nesmysl. Plán znevýhodňovat neočkované je jen brutální nátlak na to, aby se nechali naočkovat, protože když budeme z 98 procent proočkovaní a zemře 10 tisíc seniorů, tak oni budou moci říct, že udělali co mohli. Je to alibismus. Očkování tímto typem vakcín má jediný efekt, chrání svého příjemce před těžkým průběhem, nic jiného nedělá. Navíc jsou vakcíny neúčinné v časové škále, ukazuje se, že po 4 až 5 měsících už nechrání," dodal pro ŽivotvČesku.cz imunolog.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.