Imunolog Jiří Šinkora rozebral variantu omikron. Popsal, jak se bude chovat v těle člověka s tím, že jde o evoluční zázrak
Kvůli očekávanému rychlému nástupu nakažlivější varianty koronaviru omikron chce vláda více testovat. V pondělí začalo častější testování ve školách, od 17. ledna se budou testovat všichni zaměstnanci dvakrát týdně antigenními samotestovacími sadami. Podle imunologa Jiřího Šinkory je nová varianta viru tím, na co lidstvo čekalo. Podle jeho slov s ní lze žít. "Je to výhra pro oba, tedy pro koronavirus i člověka," řekl k úvodu pro ŽivotvČesku.cz v souvislosti s dotazem, co se dá od omikronu očekávat.
Denní nárůsty nakažených se v mezitýdenním srovnání zvyšují tři dny v řadě. V nemocnicích je s nákazou 2714 pacientů, z toho 482 v těžkém stavu. Před týdnem jich bylo 3250, o víkendu zhruba 2800, v pondělí opět více než 3000. Stabilně ale klesají počty pacientů v těžkém stavu.
"Osobně si o omikronu, který tady převládne, myslím, že není nejnebezpečnější variantou koronaviru, že je dobře adaptovaný na naši imunitu a už si to na nás zvyklo. Respektive dělá to přesně to, co normálně dělají koronaviry. Varianta omikron aplikuje tu standardní existenční strategii, tedy nakazit, rychle se namnožit, a než člověk bude zabit, přeskočit dál. Nazval bych to úspěšnou variantou, protože tady bude posmrkávat a pokašlávat. Je to ze všech variant ta, která připomíná běžné koronaviry," řekl svůj pohled na situaci v souvislosti s novou variantou koronaviru imunolog Jiří Šinkora.
Vláda i odborníci nadále tvrdí, aby lidé využili očkování jako nejefektivnější zbraň proti těžkému průběhu. Zdravotníci ve středu aplikovali téměř 90.000 dávek vakcíny proti covidu, nejvíce od 17. prosince. Největší zájem byl opět o třetí posilující dávku, přišlo si pro ni více než 77.000 lidí. Naopak první vakcinaci podstoupilo 5359 zájemců. Dokončené očkování má v zemi 6,68 milionu lidí.
Podle imunologa Šinkory je nová varianta viru k člověku méně zákeřná než předchozí. "Je to výhodná situace, protože vir nebude pronikat tam, kde to je pro něj nebezpečné. Ono totiž, když se vir dostane do hlubších tkání, tak je to pro něj taky katastrofa, protože to není to místo, odkud se rozšíří na dalšího hostitele. To je místo, kde svého hostitele zabije a zemře spolu s ním, což pro něj není dobré. Myslím si, že největší rozdíl mezi omikronem a ostatními variantami je, že on dokáže imunitní systém včas naštvat, ale ten než ho zlikviduje, dokáže přeskočit, aby někoho nakazil. Vypadá to, jako by se zázrakem vytvořila varianta, která nezabíjí a bude se úspěšně šířit. Je to pro mě takový evoluční zázrak a těžko říct, co bude po omikronu. To nevím," dodal pro ŽivotvČesku.cz imunolog.
Od března 2020, kdy epidemie v Česku začala, bylo v zemi celkem 2,510.796 potvrzených případů koronaviru. Téměř 2,4 milionu lidí se již z nákazy vyléčilo.
S covidem-19 dosud v ČR zemřelo 36.449 lidí. Zatímco v první polovině prosince umíralo s nákazou více než 100 lidí denně, v poslední době jsou počty obětí nižší. V pondělí bylo 61 úmrtí, v úterý 51 a ve středu 20. Údaje z posledních dní se ale obvykle při dalších aktualizacích zvýší.
Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.