Imunolog Jiří Šinkora: Rozvolnění pro neočkované mělo přijít už dříve. Očkování chrání jen svého příjemce před těžkým průběhem, to je celé

Bezinfekčnost v restauraci - Ilustrační snímek
Bezinfekčnost v restauraci – Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 3. 2. 2022

Podle imunologa Jiřího Šinkory je dobře, že skončí stav, kdy neočkovaní nemohli využívat služeb, uvedl to pro ŽivotvČesku.cz s tím, že rozvolnění mělo přijít už dříve. Vláda k příští středě 9. února zruší povinnost prokazovat se certifikátem o očkování nebo o prodělaném covidu-19 pro využívání služeb, vstup do restaurací a na kulturní, sportovní a další akce. Současně kabinet počítá s tím, že na únorové schůzi Poslanecké sněmovny navrhne zrušení stavu pandemické pohotovosti, uvedl to ve středu večer ve Sněmovně premiér Petr Fiala (57).

"Mělo to přijít mnohem dříve. Vůbec se to nemělo zavádět. Čemu nerozumím, že v médiích dostávají prostor lidé, kteří tvrdí, že očkovaní roznášejí vir méně. Je to nesmysl. Podle mě by mělo být zřetelně uvedeno, že očkování chrání jen svého příjemce před těžkým průběhem, zvláště seniory, a to je celé. A mělo by se dávat lidem od určitého věku, kdy je chrání. Nevím, zda by to měli být dospělí od 18 let či třeba od 30 let, ale domnívám se, že do dětské populace to nepatří," řekl pro ŽivotvČesku.cz respektovaný imunolog.

Přesné datum v souvislosti se zrušením stavu pandemické pohotovosti kabinet Petra Fialy teprve určí s ohledem na vývoj epidemie.

Premiér Petr Fiala uvedl, že kabinet nerozhodl pod tlakem soudního verdiktu, ale na základě doporučení odborníků. "Rozhodnutí soudu to pouze o několik dní urychlilo. Nejde o nepromyšlený krok, ale o naplňování strategie naší vlády v boji s covidem," konstatoval premiér.

V platnosti podle něj zůstane povinnost nosit respirátory ve vnitřních prostorách. "Podle odborníků se ukazuje jako vysoce efektivní a zároveň je minimálně omezující," řekl. Doplnil také, že i nadále bude platit omezení počtu účastníků na hromadných akcích. Vláda ani po rozvolnění opatření neočekává zvýšení tlaku na nemocnice nebo omezení dostupnosti služeb.

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (61) řekl, že od 9. února může kdokoliv do jakéhokoliv zařízení bez certifikátu. "Říkal jsem, že nejpozději začátkem března oznámím omezení opatření, nakonec jsme s odborníky dospěli k tomu, že to můžeme udělat daleko dříve v postupném režimu. První krok je vypnutí certifikátů, další je ukončení plošného testování," řekl. Kabinet také oznámil, že plošné testování skončí ve školách i firmách k 18. únoru.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.