Reklama:

Imunolog Václav Hořejší: Hrozba rizikovější varianty koronaviru tady je

Imunolog Václav Hořejší
Imunolog Václav Hořejší
Foto: Nextfoto
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 5. 10. 2022

Epidemiologové předpokládají, že díky očkování a rozšíření méně závažné koronavirové varianty omikron nebude vážně nemocných tolik jako v předchozích podzimních vlnách epidemie. Zároveň je podle nich lidí s koronavirem výrazně více, než ukazuje statistika. Řada nakažených totiž nemá příznaky nebo se bez testování vyléčí doma. Redakce ŽivotvČesku.cz oslovila imunologa Václava Hořejšího s dotazem, zda existuje riziko, že by se v tuzemských podmínkách rozšířila nějaká rizikovější varianta koronaviru. Nevyloučil to.

Reklama:

Zesilování epidemie je patrné z nárůstu incidenčního čísla, tedy počtu nových případů nákazy za posledních sedm dní v přepočtu na 100.000 obyvatel. K dnešku činí 171, před týdnem bylo o deset nižší. Nejvýrazněji se koronavirus nadále šíří v Královéhradeckém kraji s týdenní incidencí 211. Nejnižší je incidence v Karlovarském kraji, kde na 100.000 obyvatel za poslední týden připadá 118 nových případů.

Antigenních a PCR testů laboratoře v pondělí vyhodnotily zhruba 17.600, o týden dřív zhruba 17.500. Vysoká zůstává pozitivita, třeba u lidí testovaných kvůli příznakům se v posledním týdnu dostala až nad 36 procent, v pondělí byla zhruba třetinová. 

Reklama:

Pokud jde o riziko nakažlivější varianty, je imunolog Václav Hořejší nakloněn tomu, že není dobré ho podceňovat. "Ano, musíme se toho bát, nepovažuji to za příliš pravděpodobné, ale vážně se to diskutuje. Několik podezřelých variant existuje a musíme počkat na to, jak se to projeví. Zatím se to moc neprojevuje. Jsou dvě až tři varianty, o kterých se hovoří, kdy se čeká na to, jak se to vyvine," řekl pro ŽivotvČesku.cz profesor imunologie Václav Hořejší s tím, že do měsíce by se mělo ukázat, o jak vážnou hrozbu jde.

Od začátku epidemie v březnu 2020 ministerstvo v Česku eviduje 4,1 milionu případů koronaviru, dalších 338.741 bylo podezření na opakovanou infekci. S covidem-19 dosud v Česku zemřelo 41.142 lidí. Za poslední týden bylo úmrtí 80, o týden dřív 68.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: