Imunolog Václav Hořejší o podzimní vlně: Dá se očekávat, že se to začne zase zvyšovat. Ohledně zavedení respirátorů to nedovedu odhadnout
Za minulý týden laboratoře odhalily více než 2 tisíce covid pozitivních případů. Přestože je teprve léto, už nyní panují obavy z podzimní vlny, po ochlazení totiž obvykle dochází k negativnímu zlomu. "Dá se očekávat, že se to začne zase zvyšovat," řekl pro ŽivotvČesku.cz imunolog Václav Hořejší (72), který ale nevěří, že by měla letošní vlna mít stejnou sílu jako ta loňská.
Ve stínu ukrajinsko-ruského konfliktu upadlo téma covidu-19 velmi rychle do pozadí, a proto si leckdo ani nemusel všimnout mírného vzrůstu denních počtů pozitivních případů. V tuto chvíli se zřejmě ještě není čeho obávat, letní vysoké teploty covidu příliš nesvědčí.
"Vypadá to tak, že ten počet případů malinko roste nebo stagnuje, ale na příznivé hladině, takže se nic neděje. Hlavně ta důležitá čísla, kolik lidí umírá, kolik je hospitalizovaných a na jednotce intenzivní péče, jsou nízká, to je velmi dobré. Přeje nám i to počasí samozřejmě," okomentoval současnou covidovou situaci pro ŽivotvČesku.cz imunolog Václav Hořejší.
Podle uznávaného profesora imunologie mohou být počty pozitivních případů v podstatě jakékoliv, dokud budou velmi nízké počty úmrtí a hospitalizací. Dá se sice očekávat, že s klesajícími teplotami a přicházejícím podzimem bude nakažených přibývat, ale takzvaně do karet by mohly Česku hrát například posilovací dávky očkování či antivirotika přispívající k efektivní léčbě covidu-19.
"Dá se očekávat, že se to začne zase zvyšovat. Jednak je tam faktor počasí a druhak čím dál tím víc slábne ochrana očkováním či proděláním nemoci. Důležité je, že velká většina rizikových skupin už dostala třetí dávku. A pořád se mluví o tom, že se chystá poskytování čtvrté dávky ještě předtím, než by podzimní vlna či vlnka začala. Je důležité, aby se to uskutečnilo, protože její posilovací efekt je prakticky okamžitý, začne chránit během dvou až tří dnů. Doufám, že se ministerstvo zdravotnictví této akce zhostí dobře. Také doufám, že do té doby budou k dispozici nějaká ta antivirotika," řekl Václav Hořejší pro ŽivotvČesku.cz, jaké faktory ovlivní podzimní koronavirovou situaci.
V průběhu posledních několika měsíců byla postupně rušena veškerá proticovidová opatření a například respirátory už nejsou povinné ani v metru. Leckdo má doma ještě zásoby a zbavovat se jich by nebylo rozumné, neb po létě není možné vyloučit možnost, že jejich nošení bude v některých prostorách v návaznosti na situaci znovu nařízeno.
"Jestli, kdy a kde se budou nosit respirátory, to nedovedu odhadnout. Je docela možné, že to bude nařízeno v nějakých uzavřených prostorách, ale zřejmě se bude čekat na to, jak se to bude vyvíjet. Samotný počet případů není tak důležitý, důležité je, aby bylo velmi málo vážných případů. Určitě se budeme inspirovat jinými zeměmi, které budou trochu před námi," popsal respektovaný imunolog pro ŽivotvČesku.cz, co bude rozhodovat o krocích vlády.
Především v loňských podzimních a jarních měsících se některá opatření zdála lidem příliš přísná a za jejich zrušení pak i demonstrovali. Takový scénář se při jejich opětovném nasazení může opakovat a profesor imunologie proto apeluje na národ, aby vydržel.
"Ještě je samozřejmě důležité, aby lidé poslouchali, co ministerstvo zdravotnictví řekne. I když to bude vypadat jako přehánění, je lepší chvíli trochu přehánět než se pak dostat do situace jako loni na podzim. Já bych řekl, že tak špatné jako loni na podzim to určitě nebude," dodal Václav Hořejší pro ŽivotvČesku.cz.
Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.