Imunolog Václav Hořejší: Počty vážných případů přichází obvykle se zpožděním. Myslím, že k sundání roušek nakonec dojde

Profesor imunologie Václav Hořejší
Profesor imunologie Václav Hořejší
Foto: Se svolením Václava Hořejšího
Eliška Reiglová | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 11. 9. 2021

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (34) v neděli řekl, že zrušit nošení roušek a další opatření pro hromadné akce bude možné, až se naočkuje proti covidu-19 asi 75 procent populace. Podle uznávaného profesora imunologie k tomu ale dojde bez ohledu na míru proočkovanosti, neboť ochrana v populaci je kvůli promořenosti vyšší. "Kdybychom sečetli, kolik lidí už nemoc prodělalo, a přidali ty, kteří jsou očkovaní, tak jsme možná už na 90 procentech ochrany," řekl pro ŽivotvČesku.cz Václav Hořejší (71), který je ohledně podzimní situace v tuto chvíli optimistický.

Podle ministra zdravotnictví by do konce podzimu mohlo být dosaženo potřebné míry proočkovanosti k sundání respirátorů. Zároveň dnes ale poslancům na zdravotním výboru řekl, že data ukazují nástup další vlny koronaviru v Česku. Přesto nepředpokládá, že by vláda přistoupila k lockdownu a opatření by nadále měla být režimová. Mnozí lidé zároveň doufají, že se po dlouhých měsících zbaví povinné ochrany úst a nosu, podle imunologa by k tomu dojít mohlo už brzy.

"Čím větší proočkovanost, tím lépe. Já jsem v posledních týdnech velký optimista, a snad se nemýlím. Dokonce si myslím, že na konci tohoto měsíce či začátkem října pravděpodobně k sundání roušek dojde, ať je to jak chce. Sice nebude 75 % proočkovanost, možná ani 65 %, ale u nás je velmi vysoké promoření, protože lidé nemoc prodělali, ve většině případů asi bezpříznakově. A to plně nahrazuje očkování, takže kdybychom sečetli, kolik lidí to prodělalo, a přidali ty, kteří jsou očkovaní, tak jsme možná už na 90 procentech ochrany," řekl pro ŽivotvČesku.cz profesor imunologie Václav Hořejší.

Přestože je Václav Hořejší optimistický, zůstává realistou a respirátory by nesundával za každou cenu. "Teď je třeba počkat pár týdnů a sledovat, jak se to bude vyvíjet dál. V posledním týdnu počty případů stoupají, ale zatím nejdou nahoru počty vážných případů, což přichází obvykle se zpožděním. Teď se situace mění, protože děti chodí do školy, lidé se většinou vrátili z dovolené a počet kontaktů je větší. Bezpečně na konci tohoto měsíce budeme vidět efekty. Myslím, že se ukáže, že žádná hrůza nebude. Že se zvýší počet případů, ale ne dramaticky," přiblížil imunolog pro ŽivotvČesku.cz, jaký vývoj situace na podzim očekává.

Odborníci se shodují na tom, že přestože covid-19 může zasáhnout i očkované, je vysoká proočkovanost důležitá. Za předpokladu, že budou lidé chráněni protilátkami, zhoršená epidemická situace už nemusí v populaci napáchat takové škody a vybrat si tolik obětí na životech.

"Když si představíte, že bychom měli 100 % proočkovanost, pořád by virus v té populaci byl. Může i na očkované a oni to mohou dál roznášet do okolí, ale nic jim při tom není. Těch pozitivních případů by mohlo být bůhví kolik a bylo by to jedno, byla by to další respirační infekce, s nimiž se běžně setkáváme. Rozhodně bych ale neapeloval na vládu, aby už něco rozvolnila. Moje doporučení je počkat čtyři týdny, jak se bude situace vyvíjet, a podle toho se zařídit," dodal imunolog Václav Hořejší pro ŽivotvČesku.cz.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.