Reklama:

Imunolog Václav Hořejší promluvil o přenosu covidu u očkovaných: Šířit ho mohou, ale je to méně účinné

Imunolog Václav Hořejší
Imunolog Václav Hořejší
Foto: Se svolením Václava Hořejšího
Eliška Reiglová | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 26. 10. 2021

Moderátorka Tereza Kostková (45) dva dny po sobotním přenosu StarDance zjistila, že se nakazila nemocí covid-19, přestože je očkovaná. Tento fakt znovu vyvolal spekulace, nakolik je očkování efektivní a je vodou na mlýn jeho odpůrců. Nad sobotním přenosem taneční soutěže nyní visí otazník a není jasné, zda mezi účastníky není ještě někdo nakažený. "Šíření od očkovaných lidí je podle odhadů o 40 až 50 procent méně účinné, než když je ten člověk neočkovaný," popsal imunolog Václav Hořejší pro ŽivotvČesku.cz, jaké jsou šance, že se od moderátorky někdo v sobotu nakazil.

Reklama:

Jakmile se veřejnost v pondělí odpoledne dozvěděla, že Tereza Kostková byla po sobotním přenosu StarDance pozitivně testovaná na covid-19 a dalšího přenosu se proto nezúčastní, zajímala lidi především jedna věc - zda je moderátorka očkovaná. Pro ŽivotvČesku.cz pak potvrdila, že očkovaná je, a tento fakt vyvolal diskuze o účinnosti vakcíny. Mnozí se ptají, jak se mohla jako očkovaná nakazit a jaké jsou šance, že se od ní nakazil některý z dalších aktérů taneční soutěže. Odpověď přinesl imunolog Václav Hořejší.

"Obecně platí to, že lidé, kteří jsou očkovaní, se sice mohou nakazit, ale ve velké většině případů o tom skoro ani neví. Je to detekovatelné pomocí těch citlivých metod, protože virus zůstane na nosní sliznici, nedostane se dál a nevede k těžkému onemocnění. I z té nosní sliznice to ale očkovaný může skutečně šířit do svého okolí a ukazuje se, že to šíření od takovýchto lidí je podle odhadů o 40 až 50 procent méně účinné, než když je ten člověk neočkovaný, to znamená, když je jeho virová nálož větší," řekl Václav Hořejší pro ŽivotvČesku.cz s tím, že zatím neexistují přesné studie, které by to dokládaly.

Reklama:

Častým argumentem odpůrců očkování je, že odborníci tvrdili, že kdo se nechá očkovat, tak se koronavirem nenakazí a nebude ho moci ani dál přenášet. Václav Hořejší ovšem zdůrazňuje, že nic takového řečeno nebylo a poukazuje rovněž na to, že účinnost vakcíny je do značné míry ovlivněna tím, která varianta covidu se zrovna šíří. V Česku aktuálně dominuje mutace delta, která očkování odolává lépe než všechny předchozí. Šance, že se očkovaná Tereza Kostková nakazí, byla velmi malá.

"Od samého počátku toho očkování víme, že nemá stoprocentní účinnost a v důsledku té varianty delta už vůbec nemá stoprocentní účinnost. Co se týká možnosti toho, že se virem nakazíte, má poměrně nízkou účinnost, v naprosté většině případů vám ale nic nebude. Řekněme v nějakých 10 až 20 procentech případů očkovaní lidé onemocní, většinou mírně. Hlavní věc je, že podle poslední velké studie chrání očkování proti úmrtí téměř z 99 procent, to je velké plus," popsal imunolog pro ŽivotvČesku.cz výhody vakcíny.

Odborníci nepředpokládali, že vakcíny budou mít tak vysokou účinnost, jakou mají. "Je potřeba zdůraznit, že to, že vakcína nefunguje stoprocentně, se ví od samého začátku, ale zaplať pánbůh za to, že funguje průměrně z 80 až 90 procent. Ještě než vakcíny byly, tak jsme doufali, že budou mít účinnost alespoň 60 nebo 70 procent, takže máme štěstí, že ta účinnost je takhle vysoká. Lidé mají spíš tendenci vypichovat případy, kdy se očkovaný nakazil a následně tvrdit, že očkování nefunguje. To není pravda, je potřeba se podívat na čísla, kolik lidí leží na jednotkách intenzivní péče, na poměr očkovaných a neočkovaných," upřesnil Václav Hořejší pro ŽivotvČesku.cz, co je ve vztahu k nákaze a očkování třeba sledovat.

Mluvčí České televize potvrdila, že ještě než v sobotu začal přímý přenos prvního vyřazovacího kola StarDance, podstoupila Tereza Kostková test na covid-19 s negativním výsledkem. O pozitivním testu se pak personál veřejnoprávní televize dozvěděl v pondělí odpoledne. "Mezitím se buď infikovala, nebo ta inkubační doba, než se virus pomnoží, trvá dva až tři dny, takže je to normální. Pokud jí nic není, tak je to typický příklad toho, že očkovaní se mohou velkou většinou nakazit neškodným způsobem," vysvětlil respektovaný imunolog pro ŽivotvČesku.cz jak mohla být moderátorka v sobotu negativní a v pondělí už pozitivní.

Na natáčení StarDance neměli moderátoři, soutěžící, porota ani publikum nasazené respirátory. Nešlo o porušení opatření, štáb jednal v souladu s výjimkou a postup byl konzultován s hygienickou službou. "Tyto akce jsou poměrně rizikové, protože tam lidé v uzavřeném prostoru intenzivně dýchají a jsou v blízkém kontaktu. Podle mého názoru by se v současné situaci takové akce vůbec neměly konat, nebo by ti lidé měli být každý den testováni, aby se zjistilo, zda se to v té komunitě nějak nešíří," uvedl Václav Hořejší pro ŽivotvČesku.cz k soutěži a jí podobným akcím.

Česká televize se hned v pondělí odpoledne spojila s příslušnou hygienickou stanicí a čeká na její pokyny. Tereza Kostková se totiž v sobotu večer pohybovala v těsné blízkosti soutěžících i některých hostů. Herci Pavlu Trávníčkovi (71), který byl vyřazen, se ale hygiena dle slov jeho manželky pro ŽivotvČesku.cz zatím neozvala. Zpěvák Mirai Navrátil (29) pak redakci řekl, že tréninky v tuto chvíli probíhají podle plánu.

"To je samozřejmě chyba, jakmile se objeví nějaké takové ohnisko, mělo by se to kontrolovat. Já si myslím, že teď, jak se to rozjíždí, tak by bylo záhodno se co nejvíc snažit testovat kontakty v místech, kde se ví, že se to vyskytlo. Je to něco podobného, jako když se to vyskytne ve škole, potom jde do karantény celá třída. Tam je opravdu smutné, že děti musí do karantény, u dospělých bych to pak ale očekával tím spíš," dodal imunolog Václav Hořejší pro ŽivotvČesku.cz.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: