Imunolog Václav Hořejší promluvil o riziku zavlečení mutací z dovolených a vysvětlil, proč je aktuálně málo pozitivních případů

Profesor imunologie Václav Hořejší
Profesor imunologie Václav Hořejší
Foto: Profimedia
Eliška Reiglová | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 14. 8. 2021

Před letní sezónou se odborníci obávali, že zlepšující se epidemickou situaci negativně ovlivní lidé, kteří se začnou vracet z dovolené v zahraničí. Obavy panovaly jak z nárůstu počtu nových případů, tak především z případného zavlečení nebezpečných mutací na naše území. Ty nejhorší předpovědi se ale nakonec naštěstí nevyplnily a lidé, kteří se rozhodli strávit dovolenou v zahraničí, nepředstavují větší riziko pro vývoj situace než ti, kteří tráví léto v Česku. "Delta mutace převažuje dnes všude, u nás i v destinacích, kam lidé jezdili na dovolené," řekl pro ŽivotvČesku.cz profesor imunologie Václav Hořejší (71), díky čemu počty nakažených významně nerostou.

Před příchodem léta došlo v Česku k velkému rozvolnění opatření. Odborníci se obávali, že to v kombinaci s blížícími se návraty prvních dovolenkářů ze zahraničí bude znamenat další nárůst nakažených nemocí covid-19. Největší obavy panovaly z toho, že sem budou ze zahraničí zavlečeny nebezpečnější varianty než britská, která tu tou dobou dominovala. Jedna z mutací se ale rozšířila po mnoha státech a nejhorší obavy se naštěstí nevyplnily.

"Situaci u nás mohou dovolenkáři ovlivnit jen marginálně. Delta mutace převažuje dnes všude, u nás i v destinacích, kam lidé jezdili na dovolené. Proto nevím, proč by lidé vracející se z dovolené v zahraničí měli být více infikováni než lidé, kteří jsou na dovolené tady v Česku," řekl pro ŽivotvČesku.cz uznávaný imunolog Václav Hořejší.

Obavy měly své opodstatnění. "Byla to opatrnost, ještě nebylo zřejmé, co se stane. Na počátku července došlo k výraznému uvolnění protiepidemických opatření a všeobecně se očekávalo, že se situace zhorší a budeme zase muset přitvrdit. Ono se to ale nestalo a ve skutečnosti jsou ta čísla velmi příznivá. Sice poslední týden to už neklesá, ale jde o stagnaci na dobrých číslech. Přitom je to v době, kdy většina opatření je zrušená a ta zbývající se moc nedodržují," upřesnil Václav Hořejší pro ŽivotvČesku.cz, proč odborníci před možným zhoršením situace varovali.

Nakažených v Česku v posledních týdnech výrazně nepřibývá, přestože reprodukční číslo se v uplynulých dnech drželo a stále drží nad hodnotou 1. Epidemickou situaci ovlivňuje proočkovanost i promořenost. "Je to asi tak, že u nás je většina lidí chráněna protilátkami, které získali proděláním nemoci nebo po očkování. Proto je případů, zvláště těch těžších, tak málo," dodal profesor imunologie Václav Hořejší pro ŽivotvČesku.cz.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.