Reklama:

Imunolog Václav Horější se neobává, že by podzimní vlna covidu byla dramatická. Nevyloučil ale hrozbu, o které zatím nikdo neví

Imunolog Václav Hořejší
Imunolog Václav Hořejší
Foto: Nextfoto
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 7. 9. 2022

Řada odborníků varuje před nadcházející podzimní vlnou koronaviru. I to je důvod, proč do Česka dorazily upravené vakcíny na nové varianty koronaviru od firmy Pfizer/BioNTech. Ve čtvrtek s nimi začíná očkovat například pražská Fakultní Thomayerova nemocnice, k dispozici má zhruba 2800 dávek. Nemocnice o tom informovala na Facebooku. Informaci potvrdil mluvčí ministerstva Ondřej Jakob. Redakce ŽivotvČesku.cz oslovila imunologa Václava Hořejšího, jak vnímá nadcházející období v souvislosti s koronavirem.

Reklama:

"Novou vakcínou bude naše očkovací centrum očkovat již od zítra, od 8. září. Vakcína je určena pro třetí a čtvrtou dávku," uvedla na sociální síti Facebook nemocnice. Dostala k dispozici zatím 480 ampulí po šesti dávkách léku.

Upravené vakcíny byly pro použití v Evropské unii schváleny minulý týden, ředitelka Evropské agentury pro léčivé přípravky (EMA) Emer Cookeová dnes při příchodu na neformální jednání ministrů zdravotnictví EU v Praze řekla, že do některých zemí už vakcíny byly distribuovány.

Reklama:

"Pevně věřím, že nadcházející vlna koronaviru nebude dramatická. Důvodem je, že skoro každý se buď setkal s virem, nebo byl očkován, případně oboje. To znamená, že ochrana proti těžkému průběhu je pořád dobrá a ještě bude. Během podzimu přijde doporučení, aby si dali čtvrtou dávku, případně pak posilovací dávku. Pořád tu samozřejmě je hrozba, že dorazí nějaká významně horší varianta, ale to nikdo neví, co se stane a zda se to stane," řekl pro ŽivotvČesku.cz imunolog Václav Hořejší.

Dosud se nechalo podle dat ministerstva zdravotnictví očkovat alespoň jednou dávkou vakcíny proti covidu 6,97 milionu obyvatel, tedy 65,1 procenta populace. První posilující očkování, které je možné od loňského podzimu, absolvovalo 38,5 procenta lidí. Od 18. července je možné nechat se po šesti měsících znovu přeočkovat, zatím tuto možnost využilo více než 182.000 lidí, tedy necelá dvě procenta populace.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: