Imunolog Václav Hořejší si klepe na čelo, že vláda nebude prodlužovat nouzový stav: Omikron tu bude masivně za týden, říká

Covid - Ilustrační snímek
Covid – Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 19. 12. 2021

Přestože v Česku epidemie v posledních týdnech zpomaluje, obavy panují ze šíření varianty omikron. Koronavirovou variantu omikron zaznamenalo podle Světové zdravotnické organizace na devět desítek zemí. Omikron se rychle šíří ve státech s vysokou úrovní imunity obyvatelstva, podle odborníků není jasné, zda to způsobuje schopnost viru obejít imunitu, jeho vyšší přenosnost nebo kombinace obojího. I přesto nová vláda v opatřeních nemá v plánu přitvrzovat, naopak. Imunolog Václav Hořejší (72) se nad tímto krokem podivuje. "To vůbec není cesta z epidemie," zdůraznil.

Počet nákaz omikronem se v oblastech s komunitním přenosem zdvojnásobuje během 1,5 dne až tří dnů. Nynější nouzový stav vyhlášený bývalým kabinetem ANO a ČSSD skončí o půlnoci 25. prosince. Nová vláda ho nemá v plánu prodlužovat. Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (61) předloží do poloviny února vládě novelu očkovací vyhlášky, která již nebude zahrnovat povinné očkování proti covidu-19 pro lidi nad 60 let.

"Jiné státy, které mají lepší čísla než my a zvyšuje se jim to tam kvůli omikronu, který tady za týden bude taky masivně, přitvrzují a tedy jak se chová tato vláda, nechápu. Omikron, zdá se, dělá sice klinický průběh mírnější, tak je to ale hodně riskantní sázka. A předběžné údaje z Dánska ukazují, krom toho, že jde o mnohem infekčnější variantu, tak charakter onemocnění je podobný jako má delta a zásada předběžné opatrnosti jasně říká, že být ostražití, je asi být důslednější než lidem jen říct, aby si dávali pozor, to znamená tedy v tomto období nerozvolňovat," řekl pro ŽivotvČesku.cz imunolog Václav Hořejší.

S koncem nouzového stav přestane platit třeba omezení otevírací doby v restauracích a nočních klubech nebo zákaz pořádání vánočních trhů. Ministr zdravotnictví v sobotu Radiožurnálu řekl, že navrhne na jednání vlády omezení otevírací doby na Štědrý den do 12:00 a uzavření obchodů 25. prosince.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.