Incidenční i reprodukční číslo stouplo a šíření nákazy zrychluje. Musíme očkovat jak šílení, míní biolog

Covid - Ilustrační snímek
Covid – Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Eliška Reiglová | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 5. 7. 2021

V Česku připadá za poslední týden na 100.000 obyvatel více než devět případů koronaviru. Takzvané incidenční číslo tak dál stouplo a je nejvyšší od poloviny června. Reprodukční číslo zůstalo nad 1,3, šíření nákazy tak zrychluje. "Co se s tím dá dělat? Jedině očkovat se jak šílení," řekl pro ŽivotvČesku.cz evoluční biolog Jaroslav Flegr (63), jak zrychlování epidemie zamezit.

Incidenční číslo se k neděli zvýšilo na 9,3 ze sobotních 8,9. Vzrostlo ve většině krajů. Nejhůře je na tom Praha, kde se dostalo na hodnotu 32. Víc než deset nakažených na 100.000 obyvatel za posledních sedm dní je ještě v Plzeňském a Středočeském kraji. Nejníže na hodnotě 2,3 je týdenní incidence v Ústeckém kraji.

Vliv na zvyšování incidenčního a reprodukčního čísla má například i cestování. Lidé mají před odjezdy na dovolené a tábory větší zájem o testy, a proto jich je prováděno více než před létem. Dalším faktorem ale může být podle odborníků i delta mutace.

"Reprodukční číslo je stejné jako v sobotu, bojím se, že v Praze bude situace horší. Ale je logické, že to stoupá, máme tady delta mutaci, která je mnohem infekčnější - takže pochopitelně se to projeví ve výsledku i na reprodukčním čísle," řekl pro ŽivotvČesku.cz evoluční biolog Jaroslav Flegr.

V neděli přibylo v Česku 277 potvrzených případů koronaviru. Je to stejný počet jako před ...

Přísná opatření byla zrušena v květnu, řadu z nich je ale ještě i nyní nutné dodržovat - například nošení respirátorů ve vnitřních prostorách či prokazování bezinfekčnosti v restauracích. Podle profesora z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy existuje jedna efektivní cesta, jak epidemii opět zpomalit. "Co se s tím dá dělat? Jedině očkovat se jak šílení. Musíme se snažit proočkovat co největší procento populace," dodal Jaroslav Flegr pro ŽivotvČesku.cz.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.