Inflace bude požírat peníze uložené v bance, varuje ekonom. Uvedl řešení, jak ochránit úspory a nepřicházet o ně
Česká ekonomika zažívá po více jak třinácti letech nejvyšší růst inflace, která jde nahoru přímo rapidním tempem. Zdražování je nevyhnutelné a začíná ještě před nástupem podzimu. Nejde přitom o cenový nárůst pouze v určité oblasti, ale týká se snad všeho dostupného zboží – hračkami, elektronikou nebo potravinami počínaje a energiemi konče. Ekonom Lukáš Kovanda (40) popsal, jak se dají úspory a celkově finance uchránit. "Na běžném účtu bych nechával už jen provozní finance, které jsou opravdu nutné. Investovat se dá například do nemovitostního fondu, riskantnější jsou pak kryptoměny, které nejsou vhodným uložištěm úspor pro lidi nad 50 let," řekl pro ŽivotvČesku.cz.
Průměrná roční míra inflace v Česku za rok 2020 vystoupala podle Českého statistického úřadu na 3,2 procenta. Spotřebitelská inflace se letos v srpnu dostala na 3,1 procenta, oproti červenci šla nahoru o několik desetin procenta. Vše se začíná výrazně zdražovat a vzniká otázka, jak před inflací peníze ochránit.
"V tuto chvíli určitě platí, že lidé by neměli mít žádné velké úspory na svých běžných a spořících bankovních účtech. Dokonce ani ne na termínovaných vkladech, protože tam je bude inflace požírat tempem 3 až 4 procent ročně. To znamená dramaticky rychlejším tempem, než na jaké jsme zvyklí za celé období řekněme od roku 2007. Inflace nikdy nepožírala úspory tak rychle, proto bych doporučil mít na účtech v bankách jen nutné provozní minimum. Právě tam budou lidé přicházet o velkou část financí a je to škoda, nýbrž existují alternativy, jak inflaci čelit," řekl Lukáš Kovanda pro ŽivotvČesku.cz s tím, že za současných podmínek je rozumnější mít peníze investovány, než aby je člověk držel na účtu nebo doma pod polštářem.
"Mít finance doma pod matrací nebo za obrazem či v trezoru v hotovosti vyjde v podstatě nastejno. Ale nabízí se řada možností, jak investovat, jen je třeba zůstat obezřetný. Na trhu se objevuje čím dál tím více těch, kteří nabízí úrok 8 až 10 procent, což už je velmi rizikové. Na úrok se nelze dívat jen jako na číslo, čím je vyšší, tím vyšší je logicky i riziko. Kdo říká opak, tak jednoznačně lže. Základní ekonomická zákonitost je, že úrok odráží rizikovost investice. Proto nebezpečným investováním nyní dosahujeme pouze podinflačních úrokových sazeb, na dluhopisech české vlády jsou necelá dvě procenta. Důvodem je to, že investice do českého dluhopisu je bezpečná. Úrok, který lze považovat za bezpečný dosahuje necelých dvou procent. Pokud vám někdo nabídne úrok 8 procent, tak je to čtyřnásobek toho bezpečného, tedy čtyřnásobné riziko oproti bezpečnému investování," vysvětlil renomovaný ekonom, který je autorem ekonomických odborných knih a je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.
"Jsou nástroje, kde se nabízí také 10 nebo 12 procent, v tomto případě bych byl velmi opatrný. Pokud dnes někdo dosáhne čtyř nebo pětiprocentního úroku, tak už se dá hovořit o úspěchu, protože tam bych viděl, že je rozumná balance mezi rizikovou investicí a skutečností, jakého výnosu dosáhnout. Například pokud člověk investuje do nemovitostního fondu, může se svést na vlně rostoucích cen nemovitostí, aniž by si sám nějakou kupoval. Zhodnocuje se ten podíl, jednotlivec vlastní pouze podílový list do fondu. Pokud někdo učiní takovou investici, dosáhne řekněme čtyř nebo pěti procent ročního výnosu. To jen tak tak překoná inflaci, ale pořád je to lepší řešení, než mít peníze uložené v bance. Je to jedna z možností, jak současné inflaci čelit," vyjádřil se pro ŽivotvČesku.cz expert na finance, jak lze zhodnocovat úspory, aniž by ztrácely hodnotu uložené v bance kvůli dramatickému růstu inflace.
"Nemovitosti nadále porostou, takže pravděpodobnost je velmi vysoká. Riziko investice do fondu nemovitostí je poměrně přiměřené tomu, jaký výnos může investor realizovat. Nemusí jít o žádné velké vstupní investice, například jen pětistovka měsíčně. Doporučuju dát část úspor do nemovitostního fondu. Je to lepší třeba oproti akciovým fondům, které lítají nahoru a dolů. Nicméně i do nich lze investovat, stejně tak jako něco málo do zlata. Ale to už se bavíme o jednotkách procent té celkové sumy, kterou jsou lidé ochotni investovat. Mohou také vložit peníze do kryptoměn, ale tam jde zase o vysoce rizikové investice. Jestliže jde o osobu starší 50 let, tak by do těchto vysoce rizikových věcí vůbec neměla investovat," uzavřel Lukáš Kovanda pro ŽivotvČesku.cz.
Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.