Inflace lehce podráždila peněženky Čechů

Ilustrační snímek
Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 13. 5. 2024

Komentář: Inflace zrychluje své tempo, stále se však udržuje ve svém tolerančním pásmu. "Zatímco ceny zboží se meziročně zvýšily jen o 1,4 procenta, ceny služeb zdražily o 5,3 procenta a zatím se je nedaří dostat plně pod kontrolu," okomentoval pro ŽivotvČesku.cz nejnovější data Českého statistického úřadu (ČSÚ) hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.

Z meziročního pohledu dosáhla míra inflace v dubnu na úroveň 2,9 procenta, což bylo o 0,9 procentního bodu více než v březnu, uvádí ČSÚ na svém oficiálním webu.

"Inflace se nadále drží ve svém tolerančním pásmu, nicméně nově začala atakovat jeho horní hranici. Zrychlení tempa inflace bylo ovlivněno především vývojem cen potravin, alkoholických nápojů a pohonných hmot," poznamenal pro ŽivotvČesku.cz ostřílený ekonom a poradce premiéra Křeček.

Mnohé potraviny sice z meziročního pohledu zlevnily, nicméně pokles cen v dubnu byl výrazně nižší než v březnu.

"To je patrné například u mouky, která v dubnu meziročně zlevnila o 19,1 procenta. O měsíc dříve to však bylo o 27,8 procenta. Podobně se chovaly i ceny masa, mléka či vajec," doplnil pro ŽivotvČesku.cz ekonom s tím, že v dubnu meziročně zdražilo vodné o 10,9 procenta, stočné o 10,5 procenta a elektřina o 12,0 procenta.

Naopak cena zemního plynu se meziročně snížila o 5,8 procenta a cena tuhých paliv klesla o 4,8 procenta.

"V dubnu si lidé výrazně připlatili za neřesti. Vzrostla cena lihovin o 10,4 procenta, vína o 5,5 procenta, piva o 6,5 procenta či tabákových výrobků o 7,1 procenta. Rovněž zdražily pohonné hmoty a oleje o 8,4 procenta," dodal pro ŽivotvČesku.cz Štěpán Křeček.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.