Reklama:

Inflace se urvala ze řetězu. Do konce roku hrozí až sedmiprocentní, varuje ekonom. Popsal, co způsobuje cenový šok

Zdražování, inflace - Ilustrační snímek
Zdražování, inflace – Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Klára Zaňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 25. 10. 2021

Zdražování a nepříznivé prognózy v souvislosti s rostoucí inflací jsou jedním z hlavních ekonomických témat, které rezonují Českem. Lidé žijí v obavách, za co všechno si připlatí. Zdražování podle odborníků bohužel jen tak na ústupu zatím nebude. "Inflace zjednodušeně znamená, že je v ekonomice příliš peněz v porovnání se skutečností, kolik se vyrobilo zboží a služeb. V krajním případě hrozí v posledních měsících letošního roku až takřka sedmiprocentní inflace," vyjádřil se ekonom Lukáš Kovanda (41) pro ŽivotvČesku.cz.

Reklama:

Průměrná roční míra inflace byla v závěru loňského roku na 3,2 procentech. Podle dat České statistického úřadu (ČSÚ) však vývoj meziročního indexu spotřebitelských cen ukázal, že v září 2021 dosáhla 4,9 procent, a atakuje tak pětiprocentní hranici. Co vlastně inflace znamená a jaký má vliv, vysvětlil pro ŽivotvČesku.cz ekonom Lukáš Kovanda.

"Banky by neměly poskytovat do ekonomiky tolik peněz, pokud to zjednoduším, inflace je vlastně výsledek toho, že je v ekonomice příliš peněz v porovnání se skutečností, kolik se vyrobilo zboží a služeb. V uplynulých měsících pandemie se vyrábělo buďto pomalu nebo v některých případech vůbec. Ukázkovým příkladem jsou automobily, které se nevyrábí kvůli nedostatku čipů a tak dále. Zkrátka peníze, které jsou v ekonomice, nemají být za co utraceny, respektive se nedostává zboží a služeb za něž mohou být utraceny. Tudíž si prodejci mohou dovolit zvyšovat ceny," vyjádřil se s tím, že s růstem inflace je to pořád závažnější a situace se nebude pravděpodobně zlepšovat ani v budoucích měsících.

Reklama:


"Je to myšleno tak, že hrozí stále akutněji překročení inflace nad hranici pěti procent, dokonce i nad šest procent. To znamená, že v krajním případě pak v posledních měsících letošního roku vzniká riziko takřka sedmiprocentní inflace. Čili spíše jsou prognózy ve směru jejího dalšího navyšování," dodal pro ŽivotvČesku.cz renomovaný finanční expert, který je mimo jiné také členem Národní ekonomické rady vlády a působí jako socioekonomický analytik při Organizaci spojených národů (OSN).

V souvislosti s inflací se mluví i o tom, zda by nemělo trvalejší efekt snížení nepřímých daní na energie či jiné produkty a služby, což okomentoval pro ŽivotvČesku.cz ekonom Radomír Jáč.

"Podstata inflačních tlaků se touto cestou nijak neeliminuje, navíc jde o další zátěž, jež jde na vrub veřejných financí. Dovedu si představit debatu o tom, že po přechodnou dobu budou nejohroženějším sociálním skupinám například vypláceny kompenzace v souvislosti s aktuálním růstem cen energií – to by inflaci samo o sobě nesnižovalo, šlo by ale o cestu k tomu, aby byl nárůst těchto cen lépe zvládnutelný," uzavřel.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: