Inflace už nečaruje jen s cenami potravin. Teď si lidé musí připlatit za invalidní vozík či berle. Zdravotnické pomůcky se stávají luxusním zbožím. Promluvil Ondřej Dostál

Právník Ondřej Dostál
Právník Ondřej Dostál
Foto: Se svolením Ondřeje Dostála
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 14. 8. 2022

Co bylo, už neplatí. Meziroční inflace v ČR v červenci potřinácté za sebou zrychlila, meziměsíční růst cen zboží a služeb byl ale nejslabší od února. Proti červnu spotřebitelské ceny stouply o 1,3 procenta a meziročně o 17,5 procenta, což bylo o 0,3 procentního bodu více než v červnu, uvedl to Český statistický úřad (ČSÚ). V současnosti se začala týkat i zdravotnických pomůcek, lidé si za ně budou muset doplácet z vlastní kapsy - a to i těch, které byly hrazeny ze zdravotního pojištění. "Z listiny základních práv mají občané právo na bezplatné zdravotní pomůcky v rozsahu daném zákonem. Zákon se bohýže při poslední novele napsal tak, že u každé skupiny pomůcek je dána částka obvykle v Kč, kterou pojišťovna hradí, cokoliv nad to, jde za pacientem," vysvětli pro ŽivotvČesku.cz špičkový právník a expert na zdravotnictví Ondřej Dostál.

Léky na recept podle výrobců většinou nezdraží, protože jejich cena je regulovaná. Nemusí být ale dostupné, protože je lze prodat výhodněji do zahraničí. Tržní cenu mají volně prodejné léky, kde růst brzdí konkurence. Nárůst zhruba odpovídá růstu cen potravin. Uvedli to v reakci na nově zveřejněná data o inflaci za červenec zástupci České asociace farmaceutických firem (ČAFF) a Asociace inovativního farmaceutického průmyslu.

Jinak to je ovšem pokud jde o zdravotní pomůcky. Zdravotní berle, invalidní vozík, chodítka a další se začínají stávat luxusní zbožím - důvodem je, že výrobcům se s inflací zvyšují markantně náklady na výrobu, což se v rámci cenových tabulek vymyká sumám, které mají pojišťovny ze zákona nařízeno hradit.

"V roce 2017 se to všem líbilo, protože leckdy byly částky úhrady pojišťovnou v příloze zákona vysoké, takže výrobci nebyli tlačeni ke zlevňování - to jsme se senátory kritizovali jako plýtvání. Také jsme ale varovali, že se to může otočit, přijde-li inflace, nebude nominální částka úhrady stačit ani na levnější pomůcku ve skupině a žádná valorizace tam není. A to se právě stalo. Pacienti tedy musí doplácet teoreticky mohou zkusit požádat pojišťovnu o výjimku a úhradu celé pomůcky, ale takový případ jsem viděl v praxi jen jednou, šlo o drahé naslouchátko u netypicky postiženého mladíka. Plošně to asi moc nepůjde a žádný ochranný limit na doplatky jako u léků není. Řešitelné to tedy bude jen patrně změnou zákona, nebo obíháním prodejců, zda někdo nenakoupil pomůcky za ceny, které se vejdou do úhrady," uvedl pro ŽivotvČesku.cz špičkový expert na zdravotní právo Ondřej Dostál, co řadu Čechů čeká ohledně zdravotnických potřeb.

Situace se tak pro řadu Čechů stává velmi nečekanou a mnozí si tak budou muset za pomůcky, které jsou pro ně životně důležité, připlatit.

"Vláda je povinna dodržet ústavu, takže aspoň základní zdravotní pomůcky musí zajistit bezplatně. Z toho se, lidově řečeno, nevykecá. Proto všude, kde inflace zvýšila ceny pomůcek tak, že je už úhrada od pojišťovny nepokrývá, je potřeba v zákoně úhradu navýšit. Případně, aby se zákon nemusel přepisovat každý měsíc, zavést automatické navýšení úhrad o inflaci. A kde na to vzít? Třeba z těch 14 miliard, o které teď chtěla vláda snížit platby státu do zdravotnictví, ale pan prezident Zeman jí to vetoval," dodal pro ŽivotvČesku.cz Ondřej Dostál.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.