Inflace, válka a teď ještě tohle. Čeští zemědělci hledí s obavami do dalších dní. Neradostná předpověď počasí pro březen
Letošní březnové počasí je zatím chudé na srážky a numerickém modely se shodují na tom, že i jeho druhá polovina přinese pouze minimum srážek. "Hladina podzemní vody je v mělkých vrtech celkově normální. Z hydrologického hlediska jsou už nyní březnové průtoky podprůměrné," uvedla pro ŽivotvČesku.cz konzultantka počasí Dagmar Honsová. Pokud sucho bude přetrvávat podobně jako v minulých letech, po problémech, které přináší inflace, válka, uprchlická krize a další, se nepříjemnosti nevyhnou ani českým zemědělcům.
Sucho v Česku mezi lety 2014 a 2020 bylo nejvýznamnější sucho v historii ČR. Měsíc březen je podle dlouhodobých statistik již typicky jarním měsícem. Podle předpovědi bude ten letošní pravděpodobně teplotně průměrný až nadprůměrný, ale srážkově to bude lidově řečeno bída. To dělá vrásky na čele českým zemědělcům, kteří by pro letošek naopak potřebovali ideální celoroční podmínky.
"Půdní sucho se začne projevovat s nástupem vegetace. Jako celek ale byla letošní zima srážkově mírně podprůměrná a přinesla velké srážkové rozdíly na naše území. Kvůli převládajícímu čerstvému západnímu proudění se projevilo orografické zesílení srážek v horských oblastech, tam se srážkové úhrny za poslední tři měsíce i přes 700 mm. Přírodní sníh leží od cca nadmořské výšky 800 m nad mořem, současná vodní hodnota sněhu z horských oblastí by naplnila dva a půl Lipna," popsala Dagmar Honsová pro ŽivotvČesku.cz.
Z výhledu počasí na další jarní měsíce - duben a květen - to zatím nevypadá, že budou tak suché jako letošní březen. "Zároveň ale hodně vody spotřebuje vegetace a kvůli zvyšujícím se teplotám tak poroste i výpar. Nicméně i z průběhu minulých let je vidět, že v Česku stačí suchý měsíc, který prohloubí sucho," dodala pro ŽivotvČesku.cz konzultantka počasí.
Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.